29. oktoober 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ratas kaupleb mõjuvõimuga?

Tänase Äripäeva luubiblokk keskendub isikule, kes ka riigikogu liikmena endiselt oma vanal erialal kätt n-ö pulsil hoiab. Polekski selles ju midagi halba, kui ta oma majanduslikud huvid kenasti ja avalikult deklareeriks, saadud töötasudest rääkimata.

Oleme sunnitud küsima, kas tipppoliitik, riigikogu liige, endine keskkonnaministeeriumi kantsler Rein Ratas kaupleb mõjuvõimu ja sidemetega.

Äripäev kirjeldab, kuidas jäätmekäitlusfirma EcoPro on Saaremaale Ruhve poolsaarele, keset ehituskeeluvööndit ja rannakaitseala rajamas uhket 22hektarilist puhkeküla, kusjuures rannakaitsevööndit tahetakse vähendada 200 meetrilt 100-le, 50-le ja kohati isegi 35 meetrile!

Ja Ratase koostatud keskkonnamõjude hindamine, mis peaks olema sõltumatu eksperdi hinnang, on koostatud diplomaatiliselt ning leiab arenduses, olenemata sellest, et puudub korralik tee, pole joogivett ning lahendamata on reovee küsimus, positiivseid mõjusid.

Ehituskeeluvööndi vähendamise kohta ütleb ta, et tegemist on rannakaitse eesmärke järgiva tegevusega, sest arendaja tegevus on suunatud avalike huvide täitmiseks. "Mis siis ikkagi juhtub, kui ehituskeeluvööndit vähendada?" ning "Kavandatava tegevuse mõju maastiku ilmele võib pidada positiivseks ning maastikku rikastavaks," kostis Ratas mullusügisesel avalikul arutelul.

Aga see selleks. Kelle meelest on ainuõige keskkond reservaat, kelle meelest kaunilt kujundatud klantspilt – arvamusi on erinevaid. Kuid artiklist selgub ka, et kuigi Ratas lööb keskkonnamõjude hindamisel üsna tihti kaasa, pole ta seni veel kordagi seda tööd ja saadud tasusid majanduslike huvide deklaratsioonides maininud. Ratas väidab, et ta ei kirjutanud neid tasusid deklaratsiooni, sest need polevat regulaarsed. "Deklareerinud pole ma sellepärast, et mul ei ole regulaarset tasu. See tasu, mis mina saan, on 1–2 korda aastas, ja ma ei pea sellest aru andma," ütleb Ratas.

Nii ongi Äripäev taas sunnitud ülima kahetsustundega nentima, et täna on Eesti tipppoliitikute-ametnike igaaastased majanduslike huvide deklaratsioonid puhas variserlus, need ei näita isiku majanduslike huvide kohta sisuliselt mitte midagi. Ometi on ainuüksi Äripäev, teistest ajalehtedest rääkimata, mitmel korral juhtkirjas öelnud, et majanduslike huvide deklaratsioonid praegusel moel ei täida oma eesmärki ning et seda korda tuleks kindlasti kiiremas korras muuta.

Alles eilses juhtkirjas kirjutasime, miks on oluline muuta poliitiku isiklik rahakott maksimaalselt läbipaistvaks – nii väldime juhtumeid, et rahakotti täidetakse ametipositsiooni ära kasutades. Eile tegime ettepaneku, et avalikud peaks olema ka nende isikute iga-aastased tuludeklaratsioonid, kellel on majanduslike huvide deklareerimise kohustus. Kusagilt on meelde jäänud, et lapsele tuleb ühe asja selgeks tegemiseks seda 17 korda korrata. Korrakem siis.

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474