Greenspan: USA kinnisvaraturul on mull ja see läheb lõhki

USA endine keskpanga juht Alan Greenspan
ütles intervjuus ajalehele Financial Times, et USA eluasemeturul on mull ning
tulemas järsk hinnalangus.

Elamute hinnalangus "tuleb suurem kui paljud seni arvanud on," ütles Greenspan, prognoosides "miinimumina suurt ühekohalise" ent välistamata ka "kahekohalise numbriga" mõõdetavat langust.

USA keskpank, mis teisipäeval baasintresse arutab, ei tohiks aga Greenspani sõnul liiga agressiivselt laenuintresse langetada, kuna inflatsiooni kiirenemise risk on täna suurem kui sel ajal kui ta ise oli keskpanga juht.

Greenspan möönab, et eluasemete hinnad pole viimastel aastatel järsult tõusnud mitte üksi USAs vaid ka teistel turgudel. "Kogu see vaht kokku annab ühe suure mulli". USA turul on hinnad Greenspani hinnangul tipust tänaseks keskmiselt langenud 2-3%.

Greenspani sõnul on praegune torm maailma finantsturgudel "õnnetus, mis pidi varem või hiljem juhtuma". Riski hind langes juba nii madalale, et see ei saanud sinna enam jääda.

Investorite suurt tungi väärtpaberite järele, mis on kõrgema tootlusega kui USA valitsuse võlakirjad, kõrvutab Greenspan kokaiinisõltuvusega. Just see suur nõudlus kannustas kinnisvaralaenudega, sealhulgas madala maksejõuga klientidele antud laenudega, tagatud väärtpaberite pakkumise kiiret kasvu. Nende klientide makseprobleemid oli nüüd see viimane piisk, mis riski ümberhindamise turul käima lükkas.

Greenspan avaldas intervjuus lootust, et USA majanduse paindlikkus võimaldab finantskriisist kiiresti toibuda. Et aga samaaegselt on kriis ka eluasemeturul, on tänane olukord keerulisem, kuna puudutab otseselt tarbijaid.

Greenspan andis ajalehele Financial Times intervjuu seoses oma memuaariraamatu ilmumisega.

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Bonava otsib ARENDUSE PROJEKTIJUHTI

Bonava Eesti OÜ

28. veebruar 2018

Maxima otsib KINNISVARA PROJEKTIJUHTI

Maxima Eesti OÜ

05. märts 2018

Uudised