Eesti Pank laseb ringlusse uued 100kroonised

Alates homsest, 10. jaanuarist, jõuavad
ringlusse uue seeria 100kroonised rahatähed.

Uutel rahatähtedel on sama kujundus kui eelmistel, 1999. aastal emiteeritud 100kroonistel. Uued turvaelemendid rahatähel on Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki allkiri ning väljalaskeaasta 2007. Lisaks on muudetud ultraviolettvalguses helendava ristküliku asukohta, mis asub uutel rahatähtedel tagaküljel, varasema väljalaske rahatähtedel oli see paigutatud kupüüri esiküljele. Võrreldes eelmise 100kroonisega on kasutatud ka pisut laiemat ja ultraviolettvalguses siniselt helenduvat turvaniiti, teatas Eesti Pank.

Uute rahatähtede trükkimise vajadust põhjendas Eesti Panga sularaha- ja turvaosakonna juhataja Rait Roosve sellega, et 100krooniste rahatähtede varu ei ole enam piisav, sest kulumise tõttu ei vasta üha enam 100krooniseid ettenähtud kvaliteedinõuetele. „Uute rahatähtede emiteerimisega ja raharingluses füüsiliselt kulunud rahatähtede asendamisega tagab Eesti Pank ringluses oleva sularaha kvaliteedi,“ rääkis Roosve, lisades, et keskmiselt peab üks 100kroonine rahatäht ringluses vastu kolm aastat.

„Praeguseks hetkeks on vajalikud muudatused makseautomaatides ära tehtud ning uue raha kasutamisel tõrkeid ei tohiks tekkida. Oleme omalt poolt teinud sularahakäitlejatega sel teemal igakülgset koostööd,“ kommenteeris Roosve uute 100krooniste kasutusvalmidust.

Uued 100kroonised trükiti 2007. aastal Saksamaal Gieseke Devrient GmbH rahatrükikojas.

Samaaegselt 2007. aastal uuendatud turvamärkidega 100krooniste rahatähtede emiteerimisega jäävad seadusliku maksevahendina kehtima ka kõik seni käibelelastud 1991., 1992., 1994. ja 1999. aasta seeria 100kroonised rahatähed.

2008. aasta esimeses pooles plaanib Eesti Pank käibele lasta ka uuendatud turvamärkidega 25- ja 500kroonised rahatähed. Viimati uuendas keskpank 2- ja 10krooniste rahatähtede hulka, lastes neid täiendavalt ringlusesse 2007. aasta jaanuaris.

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised