Kümnendik sunnitud puhkusele palujaist ehitusest

Kümnendik ettevõtetest, kes palusid tänavu
tööinspektsioonilt luba saata oma töötajad osaliselt tasustatud puhkusele, on
seotud ehitusega ning suurem madalseis pole veel kätte jõudnud.

Kolmveerandi osaliselt tasustatud puhkuse palujatest haaravad enda alla sellised hiiglased nagu Eesti Põlevkivi ja Kreenholm. Suurim osaliselt tasustatud puhkuse paluja ehitusega seotud sektoris on tänavu olnud AS Kodumaja koos oma tütarettevõtete Kodumajatehase ASi ja OÜga KM Element.

Tehas valmis languse ajaks

Kodumaja grupis on täna osaliselt tasustatud puhkusel pisut alla 100 inimese, kuna ettevõtte tootmisvõimsus on uue tehase tõttu kolm korda suurem kui aasta tagasi. „Saime tehase valmis just siis, kui turg seisma jäi,“ ütles ASi Kodumaja juhatuse esimees Lembit Lump, „nihusti sellega ei läinud – kui turg hakkab jälle tõusma, peab selleks ajaks kõik valmis olema.“

Põhjust, miks palutakse võimalust saata osaliselt tasustatud puhkusele ehitusega seotud sektorites töötavaid inimesi, pole keeruline otsida – ehitusbuumi järgselt sunnib tellimuste vähenemine vähemalt mõneks ajaks tootmises järgi andma.

„Kui ei ehitata, pole ka midagi möbleerida,“ sõnas Lump, olles veendunud, et halvem alles ootab ees, kuna aasta algul oldi ametis mullu alustatud projektide lõpetamisega ning inimestel oli veel tööd.

„Tõenäoliselt see sügis ja talv tulevad elamuehitaja jaoks nukrad,“ arvas Lump, „kurb, et on tekkinud selline periood, aga üritan ikka oma inimeste vaimu üleval hoida, et see kõik on ajutine. Tööd teeme metsikult, vaatame optimismiga tulevikku.“

Tänavu talvel saatis oma 66 töötajat nädalaks ajaks koju ka OÜ Balteco Mööbel, tellimusi lihtsalt polnud. „Olen kuulnud et kõrval Rapla maakonnas on ettevõtteid, kus inimesed istuvad kolm kuud miinimumpalgaga kodus,“ sõnas ettevõtte juht Tarmo Silluta, „selle kõrval pole meie nädal üldse märkimisväärne. Nägin, et pole mõtet töötajaid ja elektrienergiat raisata, parem olgu inimesed natuke kodus.“

Detailset põhjendust ei vaja

Tööinspektsiooni peajuristi Annely Linnu sõnul ei pea ettevõtted kuigi detailselt põhjendama, miks nad oma töötajaid osaliselt tasustatud puhkusele saata soovivad. „Aga ega tööandjad asjata seda ei palu,” sõnas Lind, “kuid tänaseks on ikkagi töömaht vähenenud ja hakatakse otsima, kuidas hakkama saada.“

Isegi, kui ettevõte palub tööinspektsioonilt nõusolekut, ei pruugi see tähendada, et kõik töötajad tõesti osaliselt tasustatud puhkusele saadetakse. Üks neist, kes palus luba 470 töötajat osaliselt tasustatud puhkusele saatmiseks, kuid jättis võimaluse kasutamata, oli Tallinki tütarfirma OÜ Hansaliin.

„Hansaliin küsis loa, sest selleks suveks planeeritud uue laeva (Baltic Princess) planeeritust hilisem saabumine ning sellega tihedalt seotud mitmete laevade ümberpaigutamine oleks võinud tekitada perioodi, mille jooksul ei oleks paljudele laevapereliikmetele olnud anda tööd,“ ütles Tallinki kommunikatsioonijuht Luulea Lääne. „Kõik aga sujus planeeritult ning laevaperede töögraafikutesse pausi ei tekkinud.“

Kõige suurem osaliselt tasustatud puhkuse paluja on Eesti Põlevkivi, kellele tööinspektsioon on tänavu andnud loa saata sellisele puhkusele üle 6000 töötaja.

Tootmises madalseisud

“Suvel on meil tööd vähem, talvel jälle rohkem,” selgitas Eesti Põlevkivi personalijuht Anneki Teelahk, kelle sõnul püütakse kollektiivpuhkustega hoida ettevõtte kulud võimalikult madalal.

“Kaevuritel on pikad puhkused,” ütles Teelahk. “Planeerime need kõigile samale ajale, et kaevur puhkaks oma kolleegide ja seltsimeestega koos.”

Teelahk selgitas, et aeg-ajalt tuleb töötajatele osaliselt tasustatud puhkust anda, kuna seadusega ettenähtud puhkusepäevad ei kata tootmise madalseise. “Alternatiiv oleks see, et me igal kevadel laseksime oma töölised lahti ja sügisel võtaksime tagasi,” sõnas Teelahk.

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised