Ametiühingud: töötajate taskust 300 miljonit krooni!

Eesti Ametiühingute Keskliidu
(EAKL) hinnangul teeb valitsus taas töötajaile liiga, keskliit hindab
tänast Töötukassa nõukogu otsust töötuskindlustuse maksemäärade tõstmise kohta
valitsuse kavana võtta töötajate taskust aasta lõpuni 300 miljonit krooni, et
hoida tasakaalus avaliku sektori eelarve.

Valitsuse ja tööandjate toel (4 poolthäälega) otsustas Töötukassa nõukogu täna teha valitsusele ettepaneku tõsta alates 1. augustist töötuskindlustuse maksemäär seadusega lubatud maksimumini: tööandjale 1,4% palgafondist ja töötajale 2,8% palgast. Ametiühingute ettepanekut tõsta vaid tööandjate maksemäära toetasid 2 nõukogu liiget.

Töötukassa arvutuste kohaselt on hädavajalik tõsta vaid tööandjate maksemäära, sest alates 1. juulist võtab Töötukassa osaliselt üle tööandjate kohustuse maksta koondamishüvitisi. Prognoosi kohaselt kulub selleks tänavu teisel poolaastal ligi 430 miljonit krooni ning 2010. aastal lõpeb tööandjate fondis raha. Töötajate maksmäära tõstmiseks Töötukassa vajadust ei näe, sest uus töölepingu seadus ei suurenda Töötukassa väljamakseid töötajate sihtfondist.

EAKL esimehe Harri Taliga sõnul veeretab töötajate maksemäära tõstmine põhjendamatult maksukoormuse tavalistele töötajaile. „Teatavasti kõrgepalgalised ministrid, riigikogu liikmed ja ettevõtete juhid töötuskindlustusmakset ei maksa,” märkis ametiühingujuht. „Samas on valitsus kategooriliselt keeldunud isegi arutamast tulumaksu tõstmist, mis oleks solidaarne, aus ja õiglane samm.”

EAKL leiab, et valitsuse soov tõsta ilma vajaduseta töötajate maksukoormust on vastuolus töötuskindlustuse seadusega ja süvendab majanduskriisi veelgi, vähendades sisemaist tarbimist.

Praegu on töötuskindlustuse maksemäär töötajaile 2% ja tööandjaile 1%.

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised