Luþkovi lahkumine muudab jõujooni Moskva kinnisvaraturul

Moskva linnapea Juri Luþkovi vallandamine loob Moskva kinnisvaraturul uus võimalusi uutele arendajatele, kuna Luþkovi miljardärist abikaasa ja ehitusettevõtja Jelena Baturina mõju linnavalitsuses väheneb.

Baturina firma ZAO Inteco ning selliste firmade nagu PIK Group projektid võidakse seniks külmutada kuni uus linnavalitsus ametisse asub, ütles agentuurile Bloomberg kinnisvaraagentuuri IntermarkSavills osakonnajuht Dmitri Khalin.

PIKi Londonis noteeritud aktsiad on Luþkovi vallandamisest saadik langenud 6%.

„Näod laua ümber võivad muutuda, kuid ma pole kindel, et reeglid sellest muutuvad,“ ütles Venemaale investeerijaid nõustava Briti konsultatsioonifirma juht James Beadel. „Luþkov on omasid väga hästi kaitsnud. Kas tema järglane saab olema avatum, või kaitseb samuti omasid? See on täna veel lahtine.“

Moskva, kus elamispindu müüakse aastas ca 30 miljardi dollari eest, ning kus tippklassi ärikinnisvara rendihinnad on Euroopas teisel kohal, on läinud aasta kinnisvarakrahhist toibumas. 2009. a septembri madalseisust on elamispindade hinnad kerkinud 18%.

Luþkovi lahkumisest võivad võita sellised firmad nagu Peterburis asuv LSR Group, ütles UralSib Capitali strateeg Chris Weafer. Firmat kontrollib kunagi Leningradi riiklikus ülikoolis peaminister Vladimir Putini kolleegiks olnud Peterburi aselinnapea Juri Moltðanovi poeg. Firma aktsia on Luþkovi vallandamisest kerkinud 13%.

Heas positsioonis on ka riikliku VTB Groupi kontrolli all olevad Londonis noteeritud Sistema-Hals ja Don-Stroi.

„Tuleb vaadata, mis firmad on lähedalseisvad föderaalvalitsusele – need saavad privileegid,“ ütles Sergei Þarkov, Moskva kinnisvaraturu uuringute firmast IRN. 

 „Uue meeriga tulevad kõrgetele ametikohtadele uued inimesed,“ ütles Weafer. „See annab uustulnukatele nagu LSR Group paremad väljavaated kooskõlastuste saamiseks ning sidemete loomiseks, mis aitavad neil oma ärile edu sillutada.“

Jelena Baturina teenis Luþkovi majandushuvide deklaratsiooni alusel läinud aastal üle miljardi dollari. Talle kuuluva vara hulgas on 445 ruutmeetri suurune korter Venemaal ning 321 ruutmeetri suurune maja Austrias. Forbesi pingereas on Baturina maailma kolmas jõukaim naine 2,9 miljardi dollari suuruse varandusega.

Läinud aastal avaldas endine asepeaminister ja opositsioonipiliitik Boriss Nemtsov raporti, kus ta väidab, et Baturina firma Inteco on saanud linnavalitsuselt soodsalt krunte, olnud vabastatud ühinemistasude maksmisest linna võrkudega liitumisel ning saanud abi ehituslubade hankimisel.

Baturina kaebas Nemtsovi laimu eest kohtusse. 

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised