10 soovitust, mis fikseerida ehituslepingus 

Ehituslepingut ei saa teha ehku peale, kirjutab Äripäeva rubriik Ehitus ning andis 10 soovitus, mis seal peaks kirjas olema.

1. Kes vastutab ehitusprojekti olemasolu eest? Tüli on kerge tekkima, kui tellija annab töövõtjale üle projektid, millega on lahendatud ehitamisega seonduv vaid osaliselt, ning tellija ja töövõtja vahel puudub kokkulepe, kes peab tagama, et oleks olemas nõuetekohane projektdokumentatsioon.
2. Kelle kohustuseks on tagada ehitusloa ja kasutusloa olemasolu? hitustöövõtulepinguga on võimalik volitada töövõtjat omaniku nimel ja esindajana suhtlema kohaliku omavalitsusega ning esitama asjakohased taotlused lubade saamiseks.
3. Mis tuleb valmis ehitada? Sageli saavad tülid alguse sellest, et tööd on jäetud üksikasjalikult kindlaks määramata ning tekib vaidlus, kas mingi konkreetne töö on töövõtuga hõlmatud või mitte.
4. Kes peab tööd tegema? Elu näitab, et aegajalt püüavad peatöövõtjad alltöövõtjate puhul kasutada niinimetatud säästulahendusi ehk kas leitakse turult kõige odavamad (ja sageli seetõttu ka kõige ebaprofessionaalsemad) tegijad, või jääb peatöövõtja alltöövõtjatele võlgu ja viimased lahkuvad objektilt kuni võla tasumiseni, või tekib muid probleeme.
5. Millises mahus tuleb töid teha? Probleemid võivad tekkida eelkõige siis, kui tellija teatab tööde mahud ja tööde hilisema tegemise käigus asub töövõtja väitma, et tegelikud mahud on suuremad (näiteks renoveeritava fassaadi maht ei ole mitte 750 m2 , vaid on hoopis 830 m2).
6. Milline on tööde maksumus? Probleemid võivad tekkida eelkõige siis, kui töövõtja leiab, et ta on teinud on lisatöid, mille tegemist ei olnud esialgselt kokku lepitud.
7. Millise kvaliteediga tuleb tööd teha? Kehtib küll üldine eeldus, et tööd peavad olema tehtud vähemalt keskmise kvaliteediga, kuid kui tööde kvaliteedi suhtes on erisoove, siis tuleks see lepingus kindlasti lahti kirjutada.
8. Millise ajagraafiku järgi tuleb tööd teha? Oleks hea, kui töövõtulepingus mitte ainult ei fikseeritaks tööde alustamise ja lõpetamise tähtaeg, vaid sätestataks ka tööde etappide tegemise tähtaeg.
9. Tööde teatud etappide vastuvõtmise kord. See seondub ühelt poolt tööde ajagraafikuga, teisalt tasumisega ning kolmandaks kaetud töödega.
10. Andmed omanikujärelevalve kohta ning töövõtja kinnitus, et töövõtja kohustub omanikujärelevalve tegija suuniseid ja ettekirjutusi järgima.
ALLIKAS: ADVOKAADIBÜROO VARUL JURIST KARL HAAVASALU

Osale arutelus

  • Karoliina Vasli

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised