Autorid: Lauri Leet, Lauri Leet, kaasautor • 19. aprill 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hüdroenergiale panustab üks mikrotootja

Hüdroenergia ei eriti mikrotootjale lihtsasti kättesaadav
Foto: Raul Mee
Hetkeseisuga toodab 543 elektri mikrotootjast suur enamus elektrit päikesepaneelide vahendusel, vaid üks tootja kasutab selleks hüdroenergiat. Mikrotootjate seas on ka kolm korteriühistut.

Elektrilevi OÜ liitumiste ja lisateenuste juht Chris Keres ütles eelmisel nädalal Eesti korteriühistute innovatsioonikonverentsil „Tulevikulahendused tänastele kortermajadele“, et korteriühistute puhul on tootmisseadmed  paigaldatud kortermaja üldarvesti mõõtepunkti, mis tähendab, et  kolmefaasilise tootmisseade puhul mikrotootja piiriks olev nimivõimsus kuni 11 kW käib kogu ühistu kohta summaarselt.

Mikrotootmisega liitumiseks vajalik info on Kerese kinnitusel leitav Elektrilevi kodulehelt ning protsess ei ole ülemäära keeruline. „Elektrilevi paigaldab paigaldab elektritootmiseks vajalikku arvestit umbes kaks kuud,  ent rõhutamist väärib, et kui on vaja teha ümberehitusi, renoveerida elamu üldelektrisüsteemi, võib kogu protsess võtta oluliselt rohkem aega.“

Mikrotootja liitumine on tema sõnul kulupõhine teenus ning iga konkreetne maksumus kujuneb välja töö käigus. „Kui pole vaja võrku ümber ehitada ega muid suuremahulisi töid teha, siis kaitselüliti ja arvesti paigaldamine ning muud väiksemad tööd maksavad  kokku umbes 500 euro ringis,“ kinnitas Keres. „Enne töödega alustamist soovitan tutvuda meie poolt on aktsepteeritud inverterite nimekirjaga, mis oluliselt lihtsustab liitumise protsessi, pole vaja hakata täpsustama inverteerite vastavussertifikaate.“

Keres rõhutas ka, et liitumislepingu võib sõlmida juba eelnevalt ning kui Elektrilevi töö on tehtud ja arvestid paigaldatud, võib ka peale seda süsteemi edasi ehitada. „Kui ehitustööd saavad valmis,  tuleb esitada vastavad dokumendid elektripaigaldise juhendi tunnustuse saamiseks ning seejärel võib seadmeid võrku lülitada, peale mida sõlmitakse siis juba konkreetne võrguleping.“

Elektrit saab müüa ettevõttele, kelle käest elektrit võrgu kaudu ostetakse. Mikrotootja saab Eleringi kaudu taotleda ka taastuvenergiatoetust.

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474