Omanike Keskliit: uus sundvõõrandamisseadus peab olema kooskõlas põhiseadusega

Priidu Pärna
Priidu Pärna

Eesti Omanike Keskliidu esimehe Priidu Pärna sõnul on kahetsusväärne, et uut eelnõud ei ole saadetud arvamuse andmiseks erinevatele omanike esindusorganisatsioonidele. Valitsusprogrammides räägitakse kaasamisest, aga taaskord on tegelik elu teine.

Seaduse muutmine  on iseenesest vajalik, kuna see on kehtinud  üle 20 aasta ning sundvõõrandamine on ülesehitatud maavanema ja kohtutäituri keskse protseduurina ning ei arvesta üleriigiliste projektidega, teatas Omanike Keskliit.

Omanikel on kindlad nõudmised, millele uus seadus peab vastama. Esiteks peab maa eest makstama lisaks turuväärtusele ka valuraha omandi sunniviisilise kaotuse eest.

Teiseks peab omanikul olema õigus nõuda kogu kinnisasja omandamist riigi poolt, kui osa võõrandamisel muutuks ka muu maatüki kasutamine ebaotstarbekaks. Kolmandaks ei ole omanikud valmis  sundvõõrandatud maatüki valdust üle andma enne, kui ei ole laekunud sundvõõrandamistasu.

Vastasel juhul oleks see vastuolus põhiseaduse §32 sätestatud nõudega, et omandi äravõtmisega peab kaasnema kohene ja õiglane hüvitis, kirjutas liit.

EOKL on Eesti suurim omanikke esindav vabaühedus, kuhu kuulub rohkem kui 64 000 kinnisvaraomanikku.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised