• 16.11.16, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Registrisse kandmata pärijaid ähvardab trahv

Kinnistute pärijad saavad end vabatahtlikult omanikuks vormistada aasta lõpuni. Eirajaid ootab tuleval aastal 200-eurone trahv.
Sularaha
  • Sularaha
  • Foto: Andras Kralla
Maksu- ja tolliameti andmetel on tuhandeid kinnistuid, mille senine omanik on surnud ja uus omaja ei ole kande parandamiseks avaldust esitanud. Nii jääb riigil saamata olulises osas maamaksu.
Järgmise aasta algusest hakkab kinnistusosakond taoliste pärijatega ühendust võtma, teatas Tartu maakohus pressile. Kui omanik ei ole aasta lõpuks kinnistusraamatu kande parandamist taotlenud, saadab kinnistusosakond talle uuel aastal esmalt trahvihoiatuse. Kui ka hoiatuses ettenähtud ajaks taotlust ei esitata, määratakse omanikule 200-eurone rahatrahv.
„Kinnistusraamatus olevad andmed peavad peegeldama tegelikkust. Seetõttu palume uutel omanikel esitada vajalik kandeavaldus. Kande taotlemine on riigilõivuvaba ja kinnistuportaali kaudu saab seda teha ka notaritasuta,“ selgitas kinnistus- ja registriosakonna kohtudirektor Virve Altuhova.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Tartu maakohtu alla kuuluv kinnistusosakond palub selle aasta lõpuks end omanikuks vormistada kinnistute pärijatel, kes ei ole seda veel teinud. Ühtlasi tänab kinnistusosakond kõiki neid tublisid inimesi, kes on tänaseks pärast oktoobri alguses meedia vahendusel edastatud palvet end omanikuks juba registreerinud. Kuu aja jooksul registreeris end omanikuks enam kui 1200 pärijat.
Et anda aga kõigile omanikele vabatahtlikuks vormistamiseks piisavalt aega, pikendab kinnistusosakond esialgset 1. novembri tähtaega aasta lõpuni. Senine tagasiside näitas kohtule, et valdavalt oli pärimine jäänud lõpuni vormistamata teadmatusest.
Kande tegemiseks kinnistusraamatusse tuleb esitada kinnistuportaali või notari kaudu avaldus ja lisada omandiõiguse aluseks olevad dokumendid. Digiavalduse puhul peab ka pärimistunnistus olema digiallkirjaga.
Avalduse esitamine kinnistuportaali kaudu ja kande parandamine on riigilõivuvaba. Avalduse vormistamisel notari abiga tuleb teenuse eest tasuda vastavalt notari tasu seadusele. Kui eelnevalt ei ole pärimismenetlust läbi viidud, tuleb pöörduda notari poole, kes teostab pärimismenetluse ja väljastab pärimistunnistuse.
Kehtiva seaduse järgi on pärimisest võimalik loobuda vaid kolme kuu jooksul peale pärandaja surma. Kui pärandist loobumine või vastuvõtmine on vormistamata või pärimisega seoses tekivad täiendavad küsimused, tuleks pöörduda kiiresti notari poole.
Tartu maakohtu juurde kuuluv kinnistus- ja registriosakond haldab kõigi Eesti piirkondade kinnistus- ja registriasju.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele