6. november 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Satelliitidelt tulevad andmed jõuavad varsti kasutusse

Gloobust asendavad infosüsteemid, mis suudavad kasutada satelliitidelt kogutud andmeid.
Foto: Pixabay
Peagi saab radarkaugseire abil tuvastada näiteks Eesti põldudel toimuvaid tegevusi, kaardistada jääolusid, leida muutusi metsade pindalas ja kõrguses ning jälgida veekvaliteeti.

Euroopa kosmosenädala raames toimuval ligi 200 osalejaga Copernicuse infopäeval innustatakse eraettevõtteid ja avaliku sektori organisatsioone arendama avalikke teenuseid satelliitidelt kogutud andmete abil. „Täna toimuva Copernicuse infopäeva eesmärk on kasvatada huvi satelliitidelt kogutud andmete vastu ning pakkuda ideid ja mõtteainet, kuidas avalik ja erasektor saaksid panna Copernicuse programmi raames kogutud tohutu andmehulga inimesi ja riiki teenima,“ ütles Maa-ameti peadirektor Tambet Tiits Maa-ameti pressiteate vahendusel.

„Sentineli satelliitidelt saadavad andmed pole küll nii kõrge ruumilise lahutusvõimega kui näiteks ortofotod, kuid satelliitidelt saab andeid märksa sagedamini. Kui Maa-amet katab aastas umbes poole Eesti territooriumist 25-sentimeetrise lahutusvõimega ortofotoga, ja tiheasustusalad veelgi detailsemate piltidega, siis satelliidifotod katavad kogu Eesti iga kuu 10-meetrise ruumilise lahutusvõimega piltidega,“ selgitas Maa-ameti geoinfosüsteemide büroo peaspetsialist Ants Vain satelliidi- ja aeropiltide erinevust, tuues välja, et mõlemal on oma eelised ja üks täiendab teist.

„Maa-amet omalt poolt panustab riikliku satelliidiandmete jaotuskeskuse ehk ESTHubi loomisega, mis lihtsustab Sentineli satelliidiandmetel põhinevate teenuste väljatöötamist. Praegu on pooleli hankeprotsess, mille käigus soetatakse sobilik riistvara- ja tarkvaralahendus andmete alla laadimiseks, jaotamiseks, arhiveerimiseks ja töötlemiseks,“ lisas Tiits.

Copernicus on Euroopa Liidu Maa kaugseire programm, mida juhib Euroopa Komisjon koostöös Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) ja teiste partneritega. Copernicuse programmi raames on orbiidile viidud juba kuus Sentineli satelliiti ­– igal oma eesmärk. Nõnda on olemas pidev andmevoog maakasutuse, merenduse, metsanduse, atmosfääri, keskkonnakaitse, riigikaitse, tervishoiu aga ka majandusega seotud valdkondade kohta.

Copernicuse programmi infopäeval tutvustatakse ka rahastusvõimalusi projektidele, mis on suunatud avalikule sektorile innovaatiliste lahenduste hankimiseks.

Copernicuse infopäeva korraldavad Maa-amet, Euroopa Komisjon ja tema partnerid ning Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Infopäev on osa Euroopa kosmosenädalast ja Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise programmist.

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474