Afganistani politseiluure eksnõunik: esmase kahtluse terrorismile leiab põgeniku mobiiltelefonist

politsei
Politsei kolonelleitnant Georg-Tomek Triðkin

Kolonelleitnant Georg-Tomek Triðkin ütles Äripäeva teemaveebile kinnisvarauudised.ee, et esmase terrorismiennetuse käigus vaadatakse muu hulgas läbi ka põgenike mobiiltelefonid.

Triðkin juhtis eelmise aasta novembris Sloveenias põgenike kontrollile suunatud Eesti politseimissiooni ESTPOL1 ning kolme aasta eest oli ta Afganistani politsei luureosakonna nõunik.

Sloveenia missiooni käigus, milles osales 25 Eesti politseiametnikku, leiti kümnete tuhandete põgenike seast selle aja jooksul kümmekond terrorismile viitavat isikut. 

Dobovo raudteejaama lähedal Breþice linnas asus põgenike laager, kus Eesti politseiametnikud koostöös Saksa, Leedu, Tðehhi ja kohalike Sloveenia kolleegidega allutasid saabunud isikud kontrollile, teostasid nende esmast läbiotsimist ning peale registreerimist saatsid järgmiste konvoirongidega Austriasse.

„Meie ülesanne oligi tagada põgenikele vajalik koridor, et nad kuhugi laiali ei kaoks, juhtida kogu protsessi ja tagada avalik kord,“ selgitab ka varasemalt mitmel politseimissioonil just moslemiriikides osalenud Triðkin.

Esmase läbiotsimise käigus põgenikelt Triðkini sõnul relvi ei leitud, küll aga mõned külmrelvad. „Põhjalikum selekteerimine ja võimalike terroristide avastamine toimus juba edasisel asüülitaotluse protsessis Saksamaal. Meie vaatasime esmase kontrolli käigus, mis puudutab terrorismiennetust, läbi niipalju kui jõudsime nende mobiiltelefone. Kui leidsime sealt kahtlasi fotosid, siis andsime säärase isiku edasi kohaliku politsei terrorismiosakonnale.“

Missiooni alguses saabus Dobovo põgenikelaagrisse umbes kümme tuhat põgenikku päevas, selle lõpuosas kahanes arv saabuva talve mõjul neljale tuhandele. Kuu aja jooksul leiti Triðkini kinnitusel sellest inimhulgast umbes kümmekond otsesemalt terrorismile viitavat isikut.

Eesti võtab lähiajal vastu 183 süürlast. Vastav kokkulepe allkirjastatakse ÜRO põgenike agentuuriga 30. märtsil. Ühtekokku on Eesti lubanud vastu võtta 550 sõjapõgenikku.

Pikemalt kõneleb politsei kolonelleitnant Georg-Tomek Triðkin ESTPOL1 missioonist ning rändekriisiga toimetulekust 7. aprillil toimuval Turvakonverentsil.

Äripäeva Turvakonverents on Eesti ainus turvaküsimustele suunatud konverents, kus kohtuvad nii erasektori kui riigi spetsialistid.

  • Konverentsil on kõne all  nii päevakajalised turvateemad kui ka tulevikuvaade;
  • Tutvustatakse uusi tehnoloogiaid ja trende, näiteks arutletakse droonide kasutamise üle turvasektoris;
  • Vahendatakse turvalise elukeskkonna loomise ja hoidmise kogemusi linnaplaneerimises;
  • Tuuakse väärtuslikke näiteid turvahangete korraldamisest. 
  • Rohkem infot konverentsi kohta saab SIIT.

 

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised