• 22.12.16, 23:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Võiks ehitada nullenergia-hooneid

Asukoha kõrval on kümne aasta perspektiivis väga tähtsal kohal büroohoone energiasäästlikus, parkimisvõimalused ja roheline mõtteviis, kirjutab Ober-Haus ASi hindaja ja analüütik Rain Rätt.
Rain Rätt
  • Rain Rätt
  • Foto: Raul Mee
Kõik alguse asukohast, kuid perspektiivis võiks kõik hooned olla nn nullenergia-hooned. Praegu ehitatav büroohoone peaks vastama kindlasti vähemalt B-energiaklassi nõuetele. Edasi võiks tulla erinevad hoonete sertifikaadid, näiteks LEED sertifikaat.
A-klassi hoonete kõrvalteenused
- elektrienergia üürniku pinnal vastavalt näidule
- küte
- üldelekter
- üldküte
- vesi ja kanalisatsioon
- üldvesi ja kanalisatsioon
- tehnohooldus (sh lift)
- turvateenus
- ATS, turvasüsteemide jmt seadmete hooldus
- jäätmekäitlus
- gaasipaigaldise järelevaataja teenus
- siseruumide koristusteenus (üldpinnad)
- välisterritooriumi korrashoid
- haldusteenus
- administraatori teenus
Allikas: Ober-Haus AS
Lisamugavused meelitavad
Büroohoone lähipiirkonnas või kõrval võiks olla igapäevaseks eluks vajalik taristu ehk kergliiklustee, kauplused ja muud teenindusasutused. Sarnaselt arendatakse praegu Ülemiste Cityt, millele annab veel lisaväärtust lennujaama ja kesklinna läheduses, samuti trammitee rajamine.
Mitmeid põlvkondi järjest suudaks kindlasti üürnikke köita südalinna olemasolevad ja ehitatavad A-klassi büroohooned, samuti arendatavad Ülemiste City ja Mustamäe Tehnopoli linnak. Samas ei suuda keegi päris täpselt ette näha ja tabada mitmete inimpõlvede jooksul muutuvaid trende, sest büroopindade turul jätkub tehnoloogiline areng.
Üürnikud liiguvad vanematest büroohoonetest väiksemate kõrvalkuludega A-klassi hoonetesse sageli seetõttu, et need hooned on logistiliselt paremas asukohas, kaasaegsete tehniliste lahendustega, tõenäoliselt omavad teatud lisamugavusi. Klient saab samade kogukulude eest lõppkokkuvõttes palju kvaliteetsema pinna.
Kaasaegse büroo hinnatase kõikjal sama
Kaasaegsetes A-klassi hoonetes on kõrvalkulud aasta keskmisena suurusjärgus 2,0 eurot/m², B-klassi hoonetes 3-4 €/m² sõltumata piirkonnast. Kogukuluna lisanduvad sidekulud ja oma pinna koristamisteenus. Parkimine vastavalt kohtade arvule kas sisaldub juba üürihinnas või lisandub eri kuluna, millega üürnik peab arvestama.
A-klassi büroopindade hinnavahemik on 12,0–15,0 €/m², B-klassil 7,5–10,5 €/m². Üksikute väiksemate eksklusiivsete A-klassi pindade üüride hinnad on 17–18 €/m². Teiseses asukohas äärelinnas ja moraalselt vananenud hoonetes on büroopindade hinnavahemik 3,0–7,0 €/m² kuus.
Erinevatel aastakümnetel valminud hoonete kõrvalkulude tasemed sõltuvad eelkõige sellest, mida ja mis kvaliteedis suudab konkreetne hoone kõrvalkulude all pakkuda. Erinevuse vahemik on 2-5 €/m²/kuu.
Otsustada aitab matemaatika
Iga ettevõtja peab ise teadma, kas büroopinda üürida või osta. Kummalgi juhul on plussid ja miinused. Aitab puhas matemaatika.

Hetkel kuum

Pinna endale ostmine eeldab rahalisi vahendeid, mida näiteks alustaval firmal ei pruugi olla või peab võtma pangalaenu, mis on seotud riskiga. Intressid võivad muutuda, vara ei pruugi olla likviidne, turusitutasioon võib muutuda. Samas oleks võib olla mõistlik suunata rahalised vahendid oma põhitegevusele.
Viimaste aastate jooksul on omale büroopinna ostnud reeglina stabiilse sissetulekuga ettevõtted nagu näiteks notari- ja advokaadibürood, mis käsitlevad kinnisvara ostmist kui investeerimist. Omal pinnal tegutsedes ollakse vabamad ja reeglina kinnisvarahinnad pikemas perspektiivis tõusevad.
Lähima põlvkonna jooksul ei toimu midagi olulist, mis muudaks moodsa bürookeskkonna omamise ettevõtetele n-ö elu ja surma küsimuseks. Hooned amortiseeruvad samuti ja Tallinna büroopindade turg vajab aastas suurusjärgus 20 000–30 000 m² uut pinda. Lähiperspektiivis ehk kahe-kolme aasta jooksul näeme tõenäoliselt ülepakkumist ja survet üürihindadele.
Bürootrendide kokkuvõte ilmus 19. detsembri Äripäevas. Loe täismahus avaldatud ärikinnisvara asjatundjate arvamusi trendidest ning Tallinna üürihindadest siit: 
- Pehmed väärtused ja madalad kulud (elu- ja ärihoone LAEV arendaja Kalev Raidjõe);
- Võtmesõnad: nutilahendused ja energia (BPT Real Estate AS maaklerteenuse juht Eduard Sorokin);
- Trendikas büroo – värbamisargument (RE Kinnisvara äripindade konsultant Henno Viires);
- Büroodel suund linnasüdamest välja (ärikinnisvara ekspert Vivika Simmo).

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

Hetkel kuum

Arendamine on pikk ja vaevarikas töö.
Uudised
  • 07.05.25, 06:30
4 eksperti: uusarendustes nõutakse enim just neid eluasemeid
Siin on mõtteainet üksjagu. Liiati muutjaid on üsna mitu.
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing osutab üürituru kurvale vastuolule.
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets.
Saated
  • 01.05.25, 13:00
Planeeringu menetlemisel jätab omavalitsus seaduse täitmata
Sinna idapoole valglinnastub Tallinn nüüd aina enam.
Uudised
  • 02.05.25, 11:45
Tallinn valgub laiali idasuunas
Tallinna lõuna-, eriti läänesuund muutub elitaarsemaks ja kallimaks
Esimesed mereäärsed korterid valmisid nüüd kevadel.
Uudised
  • 07.05.25, 08:00
GALERII: Scandiumi Marienholm võtab kuju
Vaata põnevaid vaateid! Arenduse I etapist on müüdud üle poole.
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
Uudised
  • 06.05.25, 06:45
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele