Kuna notariaalsesse asjaõiguslepingusse läheb kirja kinnisvara õige hind, mille pealt kliendid maksavad laenu makse ning mille vastavust pank väga täpselt kontrollib, ei ole ostjal mõtet näidata notaris kõrgemat hinda, kuna ta maksaks siis ka rohkem makse.
Tänases kinnisvara rubriigis küsis lugeja spetsialistilt, kas pangast laenu võttes saab selle kinnisvara hindamisakti või tehingusumma järgi?
"Kui te vastate, et tehingusumma järgi, siis on ostjal ja müüjal lihtne kokku leppida, et tehingus näidataksegi hindamisakti hind, kuigi tegelik tehing toimub madalama hinnaga. Küsimus on siis selles, et kas te näete praeguse hinnalanguse perioodil probleeme, et võetakse laenu rohkem kui on tagatist? Kas hindamisaktide kehtivust peaks lühendama? Kas kontrollite teile esitatud hindamisakte, et need on reaalsusega vastavuses?" kõlas küsimus.
DnB NORD Panga erakliendi müügijuht Catlin Vatsel vastas, et lähtutakse konkreetsest projektist, võrreldes hindamisakti ja tehingu summat.
Üldjuhul arvestatakse madalamat väärtust - kui tehingu väärtus on madalam kui turuväärtus, siis arvestatakse ostu-müügi hinda.
"Madalamast hinnast lähtudes ennetame me probleemi, et võetakse rohkem laenu kui on tagatist. Erandina võib siinkohal tuua näiteks olukorra, kus on tegemist perekonnasisese tehinguga, mille puhul mõlemad pooled on kokku leppinud eri hinna. Sellisel juhul lähtume me hindamisaktist," räkis Vatsel.
Kuna notariaalsesse asjaõiguslepingusse läheb kirja õige hind, mille pealt kliendid maksavad makse ning mille vastavust pank väga täpselt kontrollib, ei ole ostjal mõtet näidata notaris kõrgemat hinda, kuna ta maksaks siis ka rohkem makse.
"DnB NORD Pank teeb koostööd kinnisvarahindajatega, keda me usaldame ja kellega vajadusel peame ka nõu," märkis Vatsel ja lisas,et antud turusituatsioonis peaks tõepoolest kaaluma võimalust hindamisaktide kehtivust lühendada.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.08.26, 09:46
Pärnu taristu- ja kinnisvara-investeeringud meelitavad huvilisi kiirelt tegutsema
Pärnu kinnisvaraturg näitab taas kasvumärke – tehingute arv on suurenenud ning lähiaastatel jõuab turule mitu uut arendusprojekti. Euribori stabiliseerumine on ostjate huvi elavdanud, kuid samal ajal on kasvanud ka nende ootused. Kui varem mängis otsuse tegemisel olulist rolli eelkõige ruutmeetri hind, siis nüüd hinnatakse üha enam kodu funktsionaalsust, elukeskkonna kvaliteeti ja asukohta. Traditsiooniliselt hinnatud rannarajooni kõrval kogub tähelepanu ka kiiresti arenev jõeäärne piirkond.

Enimloetud

1
TOP
  • 14.08.26, 12:54
Suur arendajate käibe TOP: miljonäride eliit kosus. Esikolmiku käes on pea 1/3 üldtulemusest
Kes moodustavad siin eliidi? Tulemuste võrdlev analüüs ilmestab olukorda.
2
Uudised
  • 18.08.26, 10:59
Magus diil: Sõõrumaa sai Talsinki kvartalisse toeka kaasomaniku
3
  • ST
Sisuturundus
  • 31.07.26, 12:13
Liivalaia kohtumaja on jõudnud turule ja ootab uut omanikku
4
TOP
  • 17.08.26, 12:27
Kasumimiljonäridest arendajate TOP 2025: turu koondumine jätkub - nemad määravad suuna
Kasumitulemused peegeldavad turu jõujoonte ümbermängimist
5
Uudised
  • 18.08.26, 12:00
Eluasemete hinnalõhe pealinna ja maakondade vahel käriseb
Kui 2006. aastal oli Harjumaa rahvaarv Ida-Virumaa omast suurem 3 korda, siis 2026. aastal juba üle 5 korra
6
Uudised
  • 11.08.26, 11:38
Jõudude liitmine: Liven ja Lumi Capital asuvad muutma eluasemeturgu. Realiseeruvad 7 tegurit
Uusarenduste turul koidab hinnalangus. Liven ja Lumi Capital panevad koostöös Tallinna bussijaama kõrvale püsti ühise üürimaja.

Hetkel kuum

Raha arendussektoris muudab asukohta.
TOP
  • 14.08.26, 12:54
Suur arendajate käibe TOP: miljonäride eliit kosus. Esikolmiku käes on pea 1/3 üldtulemusest
Kes moodustavad siin eliidi? Tulemuste võrdlev analüüs ilmestab olukorda.
Siit peaks see muutus kahe ettevõtte ühisjõul algama. See hoone peaks valmima 2027. aasta lõpus. Selle hoone arhitektuurse lahenduse tegi Apex Arhitektuuribüroo OÜ.
Uudised
  • 11.08.26, 11:38
Jõudude liitmine: Liven ja Lumi Capital asuvad muutma eluasemeturgu. Realiseeruvad 7 tegurit
Uusarenduste turul koidab hinnalangus. Liven ja Lumi Capital panevad koostöös Tallinna bussijaama kõrvale püsti ühise üürimaja.
Pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline.
TOP
  • 17.08.26, 12:27
Kasumimiljonäridest arendajate TOP 2025: turu koondumine jätkub - nemad määravad suuna
Kasumitulemused peegeldavad turu jõujoonte ümbermängimist
Ärikinnisvara väärtuse määravad nüüd 4 tegurit
Uudised
  • 12.08.26, 11:27
Ärikinnisvara väärtuse määravad nüüd 4 tegurit
Uuri näiteid edukatest tehingutest, mis näitavad, kus raha tegelikult liigub!
Restate’i uus tegevjuht Anton Kruglov võtab teatepulga üle.
Uudised
  • 13.08.26, 13:27
Restate`i asutaja Risto Abel andis tegevjuhi ameti edasi
Sarikapärg käes! Rõõmsad sarikalised.
Uudised
  • 13.08.26, 11:00
2 Galeriid: Reterra võttis 13-miljoniliselt tennisekeskuselt sarikapärja alla
Vaata, kes kohal olid ja mida nad tegid ning milline hakkab kompleks välja nägema!
Hepsor Eesti maajuht Mihkel Mäger.
Uudised
  • 12.08.26, 07:00
Päikesepaneel jätab kortermaja elanikud rahalisest võidust ilma
Pärnu kinnisvaraturg ei konkureeri enam üksnes kohalike ostjate pärast, vaid linn pakub huvi ka inimestele Tallinnast, Tartust ja Soomest, kes otsivad teist kodu, investeerimiskorterit või võimalust kolida rahulikumasse elukeskkonda. Seileri Kvartal kerkib kunagise Pärnu Masinatehase alale ning annab endisele tööstusmaale uue funktsiooni ja piirkonnale uue ilme.
  • ST
Sisuturundus
  • 19.08.26, 09:46
Pärnu taristu- ja kinnisvara-investeeringud meelitavad huvilisi kiirelt tegutsema

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele