14. jaanuar 2011

Wolf hoiatas kinnisvaramulli eest

Swedbanki juht Michael Wolf hoiatas, et kui Põhjamaade suurima majandusega riik tahab kinnisvaramulli vältida, tuleb rakendada karmimaid laenutingimusi, vahendab Bloomberg.

„Oleme paar aastat näinud kümneprotsendilist võlakoormuse kasvu. See ei ole jätkusuutlik ja seepärast on nii oluline kinnisvaramulli vältimiseks täna tegudele asuda,“ ütles Wolf eile antud intervjuus.

„Pärast väga pikaajalist eluaseme hindade tõusu kipuvad inimesed (sellega kaasnevaid – toim.) riske unustama. On samuti oluline, et kõik pangad kindlustaks eluasemelaenude portfelli kvaliteedi, sest Rootsi pangad finantseerivad seda kinnisvaratagatisega võlakirjadest,“ lisas Wolf. 

Swedbank ei näe Wolfi sõnul küll „ühtki märki mullist oma bilansis“, vaid on rohkem mures seepärast, et sellesse punkti tulevikus ei jõutaks.

„Pikemas perspektiivis ei ole kahtlust, et majapidamiste võlakoormus 8-10 protsenti ei ole jätkusuutlik,“ ütles ka Nordea panga strateed Mats Hyden. „Võib juhtuda, et intressid peavad tõusma teatud tasemele – ma ei ole kindel, kui kõrgele – enne, kui need hakkavad laenukoormust tagasi tõmbama. Baasintress võib vabalt tõusta kõrgemalegi kui keskpank prognoosib.“

Rootsi keskpank tõstis 15. detsembril baasintressi taseme 1,25 protsendini, mis on alates juulist nende neljas kord, kui intressi tõstetakse. Prognoosi kohaselt kasvab intressitase 2013. aasta lõpuks 3,4 protsendini.

Rootsi on suuruselt Euroopa neljas kinnisvaratagatisega võlakirjade ehk kodulaenudelt saadavate rahavoogude peale n-ö ehitatud võlakirjade emiteerija.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474