• 15.06.11, 12:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti Pank pelgab palgatõusu

Täna kell 11 avalikustatavas Eesti Panga majandusprognoosis manitseb keskpank liiga kiire palgakasvu eest.
Eesti Panga hinnangul on Eesti majandus langusest kiiresti taastunud, kuid kasvutempo hakkab aeglustuma.
Majanduspoliitiliselt on oluline toetada tasakaalukat arengut ehk tööturu olukord ei tohi majandust koormata, palgakasv peab sõltuma ennekõike tootlikkusest ja oodatud paremad maksulaekumised tuleb riigil säästa, märgib keskpank.
Eesti Panga värskes prognoosis öeldakse, et Eesti tööhõive on kasvanud oodatust mõnevõrra kiiremini. Uute töökohtade kasvutempo on sel aastal hoogsam tööstuses ja ehituses.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Palgakasvu võib tagant tõugata välismaale tööle asumine, pidurdada aga pikaajaline tööpuudus. Üle kahe aasta tööta olijate arv keskpanga hinnangul sel aastal oluliselt ei alane.
Eesti Panga prognoosi kohaselt saab läbi ka ekspordi langusjärgne kasvuhüpe Sel aastal kasvab eksport püsihindades 22,5%, järgmisel aastal 4,7% ja 2013. aastal 6,4%.
Praegune kiire majanduskasvu tempo on Eesti Panga hinnangul ajutine ning aeglustumine on vajalik pikaajaliseks kasvuks. Värske prognoosi kohaselt kasvab Eesti majandus sel aastal 6,3%, järgmisel ja ülejärgmisel aastal 4,2%.
Eesti Pank on seisukohal, et maailmakaubandus ja ka euroala majandus on langusest kiiresti taastunud ning Euroopa viimase aja majandusnäitajad kinnitavad kasvutrendi kinnistumist. „Inflatsiooni ootused on küllaltki hästi kontrolli all. Kreeka riigirahanduse kriis kätkeb küll suuri riske kogu euroala jaoks, kuid seni on kriisi reaalne mõju euroala majandusele olnud väheldane,“ märgib Eesti Pank oma värskes majanduskommentaaris.
Oodatakse toormehindade tõusu raugemist ning prognoositakse, et euroala inflatsioon võib langeda 2012. a alla 2%. Euroopa Keskpanga selle aasta inflatsiooniprognoos on 2,5 - 2,7%. Eesti inflatsioon on olnud euroalast heitlikum, kuid olemuselt sarnane, mistõttu pidurdub hinnakasv ka Eestis.
Eesti järgmise aasta inflatsioonitempoks prognoosib keskpank 2,5% ja 2013. aasta inflatsioonitempoks 2,9%. Eesti Panga selle aasta inflatsiooniprognoos on 4,7%.
Eesti Panga hinnangul jätkub euroalal majanduskasv, kuid aeglasemas tempos. Majanduskasvu taastumist toetavad madalad intressimäärad. Viimaste kuude kõrge inflatsiooni taga on eelkõige globaalsed tegurid, mille mõju eeldatavasti väheneb. Keskpangale teeb muret võimalik sisemajanduslik hinnasurve.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
2
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
3
  • ST
Sisuturundus
  • 25.06.25, 10:39
4 sisekujundusnippi poeomanikele: hästi kujundatud pood tagab parema ostuelamuse
4
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
5
Uudised
  • 26.06.25, 09:33
Kahes kuurortlinnas käib üüriturg maha, ühes tõuseb
6
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Nõustamisbüroo Colliers partner Margus Tinno analüüsib büroohoonete ja ärilinnakute väljavaateid.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
Lahendused büroohoonete saatusele pakub elu ise
Vaata, mis on pikaajalise edu peamised võtmetegurid ja millal tuleb hakata büroohooneid lammutama.
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
Uudised
  • 25.06.25, 10:13
Konkreetne märk, et korteriturg on juba taastumisfaasis
Marienholmi I etapi avamine.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Noobel GALERII: Scandium sai Marienholmi I etapi valmis
Vaata, mis seal toimus ja kes kõik seal kohal olid!
Summus Capital OÜ juhatuse liige Aavo Koppel
Uudised
  • 25.06.25, 11:24
Baltikumi jaeinvestorid märkisid Summus Capitali võlakirju 25,7 miljoni euro väärtuses
LHV Panga võlakirjaturu juht Silver Kalmus: Summus Capitali võlakirjaemissiooni võib pidada suureks eduks – tegemist on selle aasta suurima Baltikumi avaliku võlakirjapakkumisega kinnisvarasektoris.
Koplipere ärilaod valmivad septembris 2025. Foto: Millerhawk
  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele