2. august 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

LKF: enamik mopeede endiselt liikluskindlustuseta

Vaatamata kuu aega kehtinud kindlustuskohustusele on enamik mopeedidest tänaseni ilma liikluskindlustuseta. Eesti Liikluskindlustuse Fond (LKF) on esimese kuuga saatnud mopeediomanikele ligi 200 meeldetuletust kindlustuslepingu sõlmimiseks.

LKFi teenindusjuhi Lauri Potsepa sõnul on Eestis kasutatavaid mopeede umbes 20 000, liiklusregistris on mopeede registreeritud alla 1000. “Registreeritud mopeedidest kolmveerandi suhtes on kindlustusleping sõlmitud, ülejäänud mopeediomanikud rikuvad seadust,” lausus Potsepp. “LKF saadab mopeediomanikule teate sõlmimata kindlustuslepingu kohta. Pärast seda teadet sõlmib mopeediomanik üldjuhul ka kindlustuslepingu.”

Potsepa sõnul väärivad enim tähelepanu registreerimata mopeedid. “Soovitan mopeed koheselt registreerida ja kindlustusleping sõlmida. Kui registreerimata mopeediga, mille suhtes kehtib üleminekuklausel, põhjustatakse liiklusõnnetus, siis tuleb teisele isikule tekitatud kahju hüvitada mopeedijuhil endal,“ selgitas ta. „Silmas tuleb pidada seda, et alates 2012. aasta juulist ei saa ilma dokumentideta mopeede registreerida ning seega ei tohi nendega pärast seda enam üldse sõita.“

Alates 1. juulist 2011 tuleb mopeed registreerida maanteeameti liiklusregistri büroos ning seejärel sõlmida liikluskindlustuse leping. Varem kasutusele võetud mopeedide registreerimisel kehtib üleminekuaeg kuni 1. juulini 2012, teatas LKF.

Kindlustuslepingu sõlmimisel eraldi üleminekuaega ei ole – kui mopeed on registreeritud, tuleb kohe ka kindlustusleping sõlmida.   

TAUST

Igal registreeritud mopeedil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping vaatamata sellele, kas mopeedi liikluses kasutatakse või mitte. Mopeediga liiklemiseks on vaja soetada ka kindlustuspoliis ja tasuda kindlustusmakse. Näiteks talvel, kui mopeediga ei sõideta, piisabki vaid lepingu olemasolust.

Liikluskindlustus kaitseb kohustusliku vastutuskindlustusena kannatanuid ja mopeedijuhte samas ulatuses kui teisi sõidukijuhte. Liikluskindlustuse raames hüvitatakse mopeedijuhi tekitatud liikluskahju teisele isikule. Liikluskahjuks loetakse kannatanu töövõimetusest tulenev kahju, kannatanu ravikulu ning teisele isikule põhjustatud varakahju (näiteks sõiduki, hoone vms. kahjustamine). Liiklusõnnetuse põhjustaja varakahju ei hüvitata, küll aga kompenseeritakse tema ravikulud raviasutuses.

Detailsemat infot mopeedi kindlustuskohustuse kohta saab LKFi veebilehelt, vt kindlustusleping mopeedi suhtes ja kahju hüvitamine. 

LKF on liikluskindlustuse seaduse nõudel kindlustusandjate poolt asutatud ühing, mille peamine ülesanne on täita garantiifondi rolli ning hallata liikluskindlustuse registrit. Garantiifond hüvitab kindlustamata või tundmatuks jäänud sõidukite poolt põhjustatud kahjud.

Samuti kogutakse vahendeid olukordadeks, kui kindlustusandja ei ole võimeline kannatanute nõudeid rahuldama maksejõuetuse tõttu.  

 

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474