5. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksupetturist ehitaja uuel ringil

Suurjoonelise maksupettuse eest kohtus süüdi mõistetud OÜ Tarrest Ehituse endine juht Mart Tarum teab nippi, kuidas hoolimata karistusest ka edaspidi riigihankeid võita - tuleb luua uus firma ning registri järgi end selles osalemisest taandada.

Juunis jättis riigikohus menetlusse võtmata ringkonnakohtu otsuse peale tehtud edasikaebuse, mis puudutas OÜd Tarrest Ehitus ja selle endist juhti Tarumit. See tähendas omakorda, et jõustus Tallinna ringkonnakohtu otsus, millega Tarrest Ehitus ühes Tarumiga süüdi mõisteti.

Süüdistuse kohaselt viis Tarum aastatel 2005-2007 võltsitud arvetega firmast välja suures ulatuses sularaha, mis võimaldas ettevõttel vähendada käibemaksukohustust ning tasumata jäi firmast raha väljaviimisel ka tulumaks. Riigil jäi maksudena saamata 16,7 miljonit krooni ehk veidi üle miljoni euro.

Riigipoolne süüdistaja, ringkonnaprokurör Dmitri Teplõhh selgitab, et tegemist ei olnud päris tavapärase arvevabriku skeemiga, mida ehitusfirmad tihti kasutavad. „Antud juhtumis kasutati võltsitud sularahatšekke, mida süüdistatav hankis vahendajate kaudu. Tõendada, et tegemist oli fiktiivsete arvetega, oli selle kriminaalasja puhul küllaltki keeruline,“ sõnab ta.

Siiski pidasid kogutud tõendid kahes kohtuastmes vett ning Tarrest Ehitusele määrati 5 miljoni krooni ehk 320 000 euro suurune rahaline karistus. Tarumile mõisteti maksupettuse eest aasta reaalset vangistust, mille osas ta palus selle täitmisele pööramise edasilükkamist.

Veel kohtuprotsessi ajal lõid aga Tarum ja teised praeguseks juba endised Tarrest Ehituse omanikud Ergo Lang ja Aile Tarum uue firma - OÜ Tarrest LT. Firma on tegutsenud vaid aasta jagu, ent osutus võitjaks mitmel riigihankel. Viimati sõlmis firmaga lepingu näiteks Riigi Kinnisvara AS Tallinna vanalinnas asuva G. Otsa nimelise muusikakooli rekonstrueerimistöödeks maksumusega üle 100 000 euro.

Tegelikult ütleb seadus, et maksukuriteos karistatud pakkuja tuleb riigihankelt kõrvaldada. Seda teab ilmselt väga hästi ka Tarum. RKASga augusti alguses sõlmitud leping on esimene, mis firma saanud pärast kohtuotsuse jõustumist. Tarum on küll Tarresti kodulehel endiselt kirjas kui firma arendusdirektor, kuid ettevõtte juhatusest ning omanikeringist teda enam ei leia. Varem talle kuulunud osaluse omanikuks on teise firma kaudu Madis Tarum.

Mart Tarum kinnitab, et Tarrest Ehituse ja Tarrest LT näol on kaks erinevat ettevõtet. „Tarrest LT OÜ omanikeringis ja juhatuses ma enam ei osale, kuna olen võtnud aja maha, et antud olukorraga kohaneda. Kavatsen ka tulevikus tegeleda ehitusettevõtlusega,“ selgitab ta. Samuti märgib ta, et otsuse jõustumine on seganud Tarrest LT tööd. „Karistades kedagi, ei saa karistada asjaga mitteseotuid inimesi, kes loovad uusi töökohti  ja maksavad makse riigile,“ viitab ta oma partneritele. 

RKASi kommunikatsioonijuht Madis Idnurm selgitab, et ka nemad käsitlevad maksukuriteos süüdi mõistetud Tarrest Ehitust ja Tarrest LT-d eraldiseisvatena. „ Tarrest LTD ei ole kohtuotsuse alusel maksukuritegudes süüdi mõistetud ning Mart Tarum, kelle suhtes süüdimõistev otsus tehti, ei ole aga OÜ Tarrest LT esindaja,“ teatab ta. Seega ei ole RKASil ka alust Tarrest LTd hankemenetlusest kõrvaldada, kuna see oleks õigusevastane.

Samas tekib küsimus, milliseid referentse firma riigihangetel osaledes esitab. Näiteks on Tarrest LT kodulehel kirjas tehtud tööd juba aastast 2000. Tarrest LT loodi aga alles eelmisel aastal. „Riigihangetel osaleb ta enda referentsidega või osaleb koos kaaspakkujatega,“ ütleb Tarum.

Idnurmi sõnul RKAS pakkujate referentse puudutavat informatsiooni avaldada ei saa, pakkujate andmed on tema sõnul konfidentsiaalsed.

Riigil maksud endiselt saamata

Süüdi mõistetud Tarrest Ehitus võlgneb riigile endiselt karistuseks määratud 320 000 eurot ning tasumata on endiselt ka maksud. Suure tõenäosusega võib riik neist summadest vaid und näha.

Nimelt alustasid Tarrest Ehituse omanikud juuli lõpus ettevõtte likvideerimismenetlust ja muutsid ka firma nime - OÜks Energofest. Ettevõtte endise juhi ja ühe omaniku Mart Tarumi sõnul ei jäänud neil muud üle, kuna kohtu poolt määratud rahatrahv oli Tarrest Ehitusele ülemääraselt suur.

Et riik firmalt ka tasumata makse sisse nõuaks, seda Tarum eitab. „Maksuamet loobus oma 16,7 miljoni krooni suurusest maksunõudest juba 2010. aasta oktoobris Harju Maakohtu protsessil. Maksuamet alustas maksumenetlust 2010. aastal juulikuus, millega seoses kuni juulini 2011 ei ole esitatud ühtegi nõuet,“ selgitab ta.

Maksuameti pressiesindaja Anne Osvet väidab siiski, et selle summa osas maksumenetlus veel käib. Lisaks kohtus tõendatud summale on firma suhtes tehtud 102 000 euro suurune maksuotsus, mille ettevõte on vaidlustanud.Agris Peedu, rahandusministeeriumi riigihangete ja riigiabi osakonna juhataja

 KOMMENTAAR

Tarrest Ehitus OÜ-le määratud karistus ei laiene Tarrest LT OÜ-le, kuivõrd tegemist on täiesti eraldiseisva juriidilise isikuga. Samuti ei nähtu äriregistri teabesüsteemist, et selle juhatuse liikmeks on Mart Tarum. Äriregistrist saadud andmete alusel puudub seega õiguslik alus Tarrest LT OÜ kõrvaldamiseks hankemenetlustest.

 Uus Tarrest Ehitus juba loodud

Augusti alguses on äriregistrisse kantud uus firma, mis kannab samuti nime OÜ Tarrest Ehitus. Ettevõtte kuulub Urmas Toome firmale OÜ Õigusbüroo M.O.B. Sama firma oli ka Tarrest LT omanikeringis, kui hoidis lühikest aega varem Mart Tarumile firmas kuulununud osalust.Tarrest LT võidetud riigihanked

Praegu kuulub endine Mart Tarumi osalus Tarrest LTs OÜ Ludlow kaudu Madis Tarumile. Mart Tarum ütleb siiski, et temaga registrisse kantud uus Tarret Ehitus seotud ei ole. Taust

* G. Otsa nim. Muusikakooli peahoone rekonstrueerimine, leping sõlmitud tänavu augustis, maksumus 110 984,83 eurot.

* Tallinna Lauluväljaku renoveerimistööd, leping sõlmitud tänavu mais, maksumus 97 788,24 eurot.

* Muuseumiehituse Sihtasutuse omandis olevate hoonete ehitus-, remont- ja renoveerimistööde teostaja (raamlepingu alusel) leidmine, leping sõlmitud mullu detsembris, maksumus 100 000 eurot.

Allikas: riigihangete register

Omanikud

Tarrest Ehitus (nüüd Energofest)

Mart Tarum 35%

Aile Tarum 35%Ergo Lang 30%

Tarrest LT

Aile Tarum 35%

Madis Tarum 35%OÜ Ludlow kaudu enne Mart TarumErgo Lang 30%

Tulemused

Tarrest LT 2010. aastal

Käive 1,1 mln eurot (17,6 mln kr)Kasum 0,13 mln eurot (2,1 mln kr)

Allikas: äriregister

 

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474