14. detsember 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hannes Tamjärv: valitsus rikub lepingut

Nelja Energia nõukogu liikme Hannes Tamjärve sõnul rikub valitsuse poolt riigikogule esitatud elektrituru seaduse muudatusettepanek selle praegusel kujul tootjate ning riigi vahel sõlmitud kompromisslepingut ning tooks ainuüksi tuuleenergia ettevõtetele kahju üle 30 miljoni euro.

“Kahju kogu Eesti taastuvenergia sektorile on kordades suurem. Valitsuse sõnastuses seadusmuudatuse heakskiitmisel tekib riigil automaatselt potentsiaalne kahjude hüvitamise kohustus. Rohelise energia tootmisse Eestis on tehtud väga suuri investeeringuid ning taastuvenergia ettevõtete juhtorganitel ei ole mitte valiku koht, vaid äriseadustikust tulenev kohustus oma investorite ja võlausaldajate kaitseks õiguslikult välja astuda,” lausus Tamjärv pressiteate vahendusel.

“Otsus, millega riik rikuks ettevõtjate ja investoritega sõlmitud kokkuleppeid ning mis tooks riigile kaasa potentsiaalse kahju hüvitamise kohustuse oleks selge märk välisinvestoritele Eesti usaldusväärsuse halvenemisest. Kokkuvõttes võib kavandatav otsus omada pikaajalist negatiivset mõju riigi majanduskeskkonnale ning muuta Eesti suurtele energeetikasektori investeeringutele ebastabiilseks kohaks,” lisas Nelja Energia juhatuse esimees Martin Kruus.

98 protsenti Eesti taastuvenergeetika võimsusi omavate tootjate ja valdkonna organisatsioonide katusühendus leppis tänavu suvel majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga kokku taastuvatest energiaallikatest elektri tootmise toetamise uued põhimõtted.

Sõlmitud memorandum nägi ette fikseeritud toetussumma asendamist tuuleparkide toodangu toetusele piirhinna (9,3 senti/kwh elektrienergia eest) seadmisega. Kokkuleppe kohaselt kompenseeritakse tootjale elektrienergia börsihinna ja piirhinna vahe. Tuuleenergia tootjatele tähendab see tuulistel talvekuudel väiksemat toetust, kuna elektri börsihind on siis ka kõrgem.

Kompenseerimaks tuuleenergia ettevõtete tulude piiramist, lubas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium loobuda elektrituruseaduse piiravast sättest, mille kohaselt võivad tuulepargid saada ühes kalendriaastas toetust maksimaalselt kuni 600 GWh elektrienergia eest.

Valitsuse poolt tänavu novembris riigikogule esitatud elektrituruseaduse muudatuste eelnõus on sätestatud toetusmäära piirhind, kuid kokkulepet eirates ei soovi valitsus loobuda 600 GWh kogumäärast.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474