Autor: Juuli Laanemets • 31. juuli 2014

Ohtlike eterniidijäätmete kogumist toetatakse rahaliselt

Eterniidijäätmete kogumise ja käitlemise projektidele jagati KIKi viimasest  keskkonnaprogrammi voorust 67 000 eurot. Toetustega  vähendatakse looduse risustamist ja eterniidi tolmust tingitud haiguste teket.

„Eterniit on väga massiivne jääde ning selle suure koguse käitlemine võib omal jõul kujuneda üpris kulukaks. Kuid see on kindlasti vajalik, sest lisaks looduskeskkonna saastamisele, sisaldavad vanad eterniidid ka inimesele ohtliku asbesti,“ rääkis KIKi juhatuse esimees Veiko Kaufmann. „Vältimaks, et eterniit ei jääks kuhugi aianurka vedelema või halvimal juhul, seda ei viidaks metsa alla, oleme KIKist rahastanud omavalitsuste kogumistegevust.“

Viimasest keskkonnaprogrammi taotlusvoorust toetati kokku üheksat eterniidikogumisega seotud projekti, millega plaanivad taotlejad kokku likvideerida ligi 400 tonni eterniiti. Toetust said teiste seas näiteks Valgamaa Omavalitsuste liit, Põlva vallavalitsus ja ka Võru linn.

Eterniidi kui asbesti sisaldava jäätmete käitlemisprobleem on teravalt tõstatunud viimastel aastatel, mil aina rohkem nõukogudeaegsetest eterniidikatustest vajavad väljavahetamist. Nõuetekohase käitlemisega välditakse eterniidis sisalduva asbesti jõudmist õhku ning sealtkaudu inimeste kopsudesse. Asbesti puhul on tegemist mürgise, tervist kahjustava ainega.

KIK toetab eterniidikogumist ohtlike jäätmete alamprogrammist. Alates keskkonnaprogrammi uuest taotlusvoorust on eterniidijäätmete kogumine ja käitlemine ohtlike jäätmete kogumiskohas või jäätmejaamas ka toetuste jagamist reguleerivas määruses eraldi välja toodud. Sellega soovib KIK pöörata eterniidijäätmetele suuremat tähelepanu ning julgustada kohalikke omavalitsusi nende käitlemiseks toetusi taotlema.

Keskkonnaprogrammi uus taotlusvoor on avatud 21. augustini. Rohkem infot vooru kohta leiab KIKi kodulehelt SIIN.

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806