Üks elukoht kahe aasta jooksul

Arhitekt Armin Valteri projekteeritud elumaja Jõeoti tänaval.  Foto: Meeli Küttim

Ilmselt oled kuulnud väidet, et enne kodu müümist tuleb seal tulumaksu tasumise vältimiseks elada vähemalt 2 aastat? See väide ei sisalda terviktõde, vahendab Notarite Koja ametlik FB lehekülg NotarBook.

Tulumaksuga ei maksustata vara võõrandamisest saadud kasu, kui isik võõrandas kuni võõrandamiseni alalise või peamise elukohana kasutatava:

kinnisasja, mille oluliseks osaks või korteriomandi või korteriomandi hoonestusõiguse esemeks on eluruum, või

ehitise või korteri kui vallasasja, või

elamu- või hooneühistu liikmena elamu- või hooneühistule kuuluvas elamus asuva korteri

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Tulumaksuseaduse järgi saab kahe aasta jooksul müüa ühe alalise või peamise kasutatava kinnisasja tulumaksuvabalt. Kui aga kahe aasta jooksul müüakse mitu peamist elukohta, tuleb iga järgmise tehingu puhul tulumaksu tasuda. Lisaks ei maksustata tulumaksuga omandireformi käigus tagastatud kinnisasja müügist saadud kasu ega kuni 0,25 hektari suuruse maatükiga suvila müügist saadud kasu, kui suvila on olnud müüja omandis vähemalt 2 aastat. 

Kuidas aga Maksu- ja Tolliamet kontrollib, kas isik on ruumi kasutanud ruume peamise elukohana või mitte? Ameti pressiesindaja Mailin Aasmäe vastab selgituseks palvele lühidalt teemat kommmenteerida, et tõendeid vaadatakse kogumis ja need peavad olema eluliselt usutavad. „Kui inimene tõepoolest müüdavat kinnisvara oma eluruumina kasutab, siis ei teki tal ka tõendamisega raskusi ja eraldi ühele või teisele selgitusele me rõhku ei pane.“

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806