Autor: Tõnu Toompark • 20. jaanuar 2017

Nõuanded koduostjale: osta või ehitada?

Autor: Pixabay

Kodu ostmise mõtteid mõlgutades tasub käsitleda ka omale uue kodu ehitamist. See ei tähenda alati, et koduotsija hakkab oma kätega vundamendi auku kaevama ja müüre laduma, pigem peame tänapäeval silmas ehitusteenuse tellimist ühepereelamu rajamiseks.

Ehitamine on ajamahukas

Sageli ostetakse kinnisvara ja ostu finantseerimiseks kasutatakse laenu. Ostes laenuga valmis korteri või maja, on võimalik kohe kulutuste vilju nautida.

Kui aga panga finantstuge kasutades ehitada maja oma kätega ja sisustada seda hiljem aastate jooksul vastavalt rahalistele võimalustele, on kodulooja pikalt olukorras, kus laen on võetud ja intressikulu seljas, kuid kulude magusaid vilju veel ei ole.

Oma rolli mängib turukonjunktuur

Ostmise-ehitamise vahel valija peab tähelepanu pöörama turukonjunktuurile. Võib selguda, et ühel hetkel on valmis maja ostmine oluliselt soodsam kui uue maja ehitamine, teisel ajal on aga kasulikum maja ise ehitada, sest nii saab selle kokkuvõttes odavamalt kätte.

Koduostjast tulenevad põhjused on kõige olulisemad

Ehitamise kasuks otsustamisel tasub mõelda, kas koduostja on suuteline ehitusteenust tellima. Eks kõik ehitusteenuse pakkujad ütlevad, et nad on parimad ja ausad tegijad, kuid elu näitab, et rumalal tellijal tõmmatakse nahk üle kõrvade.

Vahel võib koduotsija olla küll pädev ehitusteenuse tellija, kuid ise ehitamiseks napib aega.

Loe pikemalt nii eeltoodud kui muudest nõuannetest käsiraamatust „NÕUANDED KODUOSTJALE"mille autor on kinnisvarakonsultant Tõnu Toompark.Käsiraamatu saad osta Kinnisvarakooli raamatupoest.

 

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806