21. mai 2017

Knjazev: õiguskindlust jääb vajaka

Artur Knjazev
Autor: Kristjan Kotkas, Advokaadibüroo COBALT vandeadvokaat

On tore, et päästeamet kontrollib tuleohutusnõuete järgimist juba enne ehitusloa väljastamist, kuid projektide puudused tuleks kohe üles leida, leiab Advokaadibüroo COBALT advokaat Artur Knjazev.

Tuleohutuskonverentsil 2017 tuleohutusnõuete eiramisega seotud vastutust selgitav Artur Knjazev rääkis konverentsieelses lühiintervjuus kinnisvarauudised.ee-le, kuidas ta hindab praegust olukorda hoonete tuleohutusega ja millega tuleks senisest oluliselt rohkem tegelda.

Positiivne on, et juba ehitusprojekti esitamisel pädevale asutusele enne ehitustöödega alustamist hinnatakse ja kontrollitakse tuleohutusnõuete järgimist. Praktikas on aga juhtunud, et päästeamet kooskõlastab ehitusprojekti, mille alusel kavatsetakse hoonet laiendada, ehitada näiteks täiendav korrus, ning leiab, et projekti tuleohutuse osa on seaduse nõuetega kooskõlas. Hiljem kasutusloa andmisel jõuab päästeamet aga oma hinnangus järeldusele, et hoonele juurde ehitatud osa tõttu ei vasta terve hoone enam tuleohutusnõuetele ning kasutusluba jääb seetõttu saamata. Selline menetluslik lahendus on ebamõistlik ja vastuolus õiguskindluse põhimõttega. Ehitusprojekti kooskõlastamisel peaks arvestama ka sellega, et selle projekti lõpptulemus oleks tuleohutusnõuetega kooskõlas. Kasutusteatise menetlemisel või kasutusloa andmisel tuleks hinnata siiski eelkõige seda, kas ehitis vastab selle aluseks olevale ehitusprojektile.

Arvamus ilmus 2017. aasta maikuu Kinnisvaras, mis keskendus tuleohutusele (vt SIIT). Kõiki Äripäeva Kinnisvara eriväljaandeid saad lugeda SIIT.

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474