Elering soovib radikaalseid hinnamuudatusi

Taavi Veskimägi
Taavi Veskimägi

Äsja avaldatud Eleringi iga-aastase varustuskindluse aruande kohaselt on vaja tuleviku elektrivarustuskindluse tagamiseks elektri hinna vabakslaskmist.

Euroopa Liidu puhta energia pakett on Eleringi juhatuse esimehe Taavi Veskimägi sõnul liikumine õiges suunas – rohkem turgu ja vähem toetusi. Elektrituru tööle saamiseks selliselt, et see tagaks ka tulevikus igal ajahetkel tarbimise ja tootmise tasakaalu elektrisüsteemis, on vaja veelgi radikaalsemaid muutusi elektrituru korralduses, teatas ettevõte.

„Kõrvaldada tuleb turgu moonutav valitsuste sekkumine läbi subsiidiumide ja hinnakontrolli. Elektri tootmise tehtav kulu peab peegelduma elektri hinnas jaeturul. Sisuliselt sama rahaga , mis täna läheb toetusskeemidesse, peaks tarbija saama osta turult elektrit. See muudaks tarbimise hinna suhtes tundlikumaks ja paneks parimal moel enam tootmise ja vähem tarbimise omavahel konkureerima. Parim elekter on tarbimata elekter,“ märkis Veskimägi.

Kui praegu toimub elektriga kauplemine valdavalt järgmise päeva turul, siis tulevikus peab turg muutuma reaalaja põhiseks. Selleks loob võimaluse energiasüsteemide digitaliseerimine. „Eesti peab sellel teemal võtma senisest palju aktiivsema hoiaku. Eesti eesistumise ajal käsitletav puhta energia pakett loob siin head võimalused tutvustada Eestis juba loodud lahendusi nagu energiatarbimise andmete jagamise platvorm Estfeed,“ ütles Veskimägi.

Tarbijad ja tootjad, kes on valmis vastavalt tarbimist ja tootmist reaalajas juhtima, peavad saama vääriliselt tasutud. Selline turukorraldus loob eeldused, et investorid rajavad uusi planeeritava töötsükliga elektrijaamu.

Turukorralduse muudatused tuleb teha mitte riigipõhiselt, vaid vähemalt regionaalsel tasandil. „Ükski Eesti põhine administratiivne lahendus tootmisvõimsuste suurendamiseks ei tööta seni, kuni oleme vähemalt Balti riikide ühes sünkroonalas ja osa ELi elektriturust. Eesti eraldiseisvana ei suudaks kunagi finantseerida tootmisvõimsuste ehitamist, et katta võimalik võimuste puudujääk kümneid kord suuremal regionaalsel turul. Adekvaatse vastuse saab anda ainult efektiivselt korraldatud regionaalne turg,“ selgitas Veskimägi regionaalse vaate olulisust.

Osale arutelus

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised