• 11.03.19, 11:49
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eestis on tuhanded hooned veel energiamärgiseta

Kümne aasta jooksul on Eestis väljastatud hulgaliselt energiamärgiseid, ent siiski on tuhandeid olemasolevaid hooneid, millel Eestis energiamärgist veel pole, rääkis Riigi Kinnisvara ASi energiatõhususe projektijuht Mikk Maivel saates „Eetris on ehitusuudised”.
Eestis on tuhanded hooned veel energiamärgiseta
  • Foto: energiamärgis.ee
Mikk Maivel selgitas, et energiamärgiste ajalugu ulatub aastasse 2002, kui võeti vastu Euroopa Liidu energiatõhususe direktiiv, millega liikmesriigid said kohustuse välja töötada välja hoonete energiamärgistuse süsteem. Eestis hakkas energiamärgiste süsteem tööle umbes kümme aastat tagasi ning tänaseks on seda mõned korrad uuendatud ja parandatud. Lühidalt öeldes on A-klassi energiamärgisega hoone kõige energiatõhusam ja ka keskkonnasõbralikum ning H-klass kulutab enim energiat.
Energiaklassi arvutamisel arvestatakse ka kaalumistegurit, mis võib muuta energiaklassi arvutamisel hoone energiaklassi üles või alla, sõltuvalt sellest, millist kütteliiki kasutatakse. Maiveli sõnul tuli see kohustus Euroopa Komisjoni nõudest teha energiaklassi arvutust primaarenergia põhiselt. „Kaalumisteguri mõte on võtta arvesse energiakandja muundumiskadusid. Näiteks Eestis ei ole elektritootmine kõige keskkonnasõbralikum ning elektri kaalumistegur on 2,0” tõi Maivel näite.
Kümne aastaga on meil väljastatud hulgaliselt märgiseid, ent siiski on tuhandeid olemasolevaid hooneid, millel Eestis energiamärgist veel pole. „Vastavalt ehitusseadustikule tuleb hoone väljaüürimisel ja müümisel viidata energiamärgisele,” selgitas Maivel, millal on märgist kindlasti vaja. Lisaks on energiamärgis kohustuslik avalikus kohas välja panduna ka hoonetel, mida kus viibivad või mida külastavad paljud inimesed nagu näiteks bürood, kaubanduskeskused, lasteaiad jne.

Artikkel jätkub pärast reklaami

„Keskmise olemasoleva elamu energiamärgise arvutus on üsna lihtne, see maksab umbes 100 eurot ning see annab hoone omanikule üldise info, kuidas ta hoonet majandab ja kui heas hoones elab,” kirjeldas Maivel energiamärgise kasulikkust.
Saates tuli ka jutuks, milline on energiamärgiste osas uute ja kasutuses olevate hoonete erinevus ning miks on energiamärgises toodud energiatarbimine tihti erinev reaalsest energiatarbimisest.
Mikk Maivel räägib energiamärgiste väljastamisega seotud probleemidest ja hoone energiaklassidest põhjalikumaly 19. märtsil toimuval konverentsil Säästlik Hoone. Pane ennast kirja SIIN.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.10.25, 17:12
Everaus Kinnisvara pakub investoritele 10% tootlusega võlakirju
Eesti üks suuremaid kinnisvaraarendajaid Everaus Kinnisvara AS alustas 8. oktoobril ettevõtte võlakirjaprogrammi teise seeria avaliku pakkumisega. Pakkumise koguväärtus on kuni 3 miljonit eurot. Ühe võlakirja nimiväärtus on 1000 eurot ja võlakirjade lunastustähtpäev on 22. oktoober 2028. Võlakirjade fikseeritud intressimäär on 10% aastas ning intressimaksed on kvartaalsed. Märkimisperiood lõppeb 17. oktoobril.

Viimased uudised

Uudised
  • 20.10.25, 13:51
Korteriühistute rekonstrueerimise taotlused ületasid eelarvet 4 korda
Uudised
  • 20.10.25, 13:40
Everausi võlakirjad märgiti üle topelt
Uudised
  • 20.10.25, 11:13
Järelturu edu: Mustamäe korterite müük tegi suure tõusu
Uudised
  • 20.10.25, 11:03
Ehitusturg kogub hoogu
Suure tõenäosusega saab olukord kinnisvaraturul olema suhteliselt soodne ka 2026. aastal
Uudised
  • 20.10.25, 10:48
Vastulause: Broneerimisleping ei ole tühine paber – ärge eksitage ostjaid vastupidisega!
Viimastel aastatel on artikli autori praktikas nii esimese kui teise astme kohtud lihtkirjaliku broneerimislepingu kehtivust eeltoodule tuginedes korduvalt kinnitanud. Vastupidiseid näiteid ei ole!
Uudised
  • 20.10.25, 10:03
Mitu rauda tules: järgnevatel aastatel kerkib viis spaahotelli
Silmakirurg plaanib Loksal suurelt arendada
Uudised
  • 20.10.25, 09:58
Viru-Nigula tahab uuesti toetust äpardunud tööstusala arendamiseks
Uudised
  • 20.10.25, 09:51
Jõhvi filmilinnaku stuudiolt võeti sarikapärg

Hetkel kuum

Kinnisvaraturg ei saa olla muust majandusest eraldiseisev, osutab tõsiasjale tähelepanu Ober-Haus Real Estate Advisors AS tegevjuht Keir Hildebrand.
Suur lugu
  • 15.10.25, 13:10
Enam ei tööta mõtteviis: „maa maksis nii palju, ehitus nii palju – odavamalt müüa ei saa“
Järjest olulisemaks muutub nüüd arendajate kapitaliseeritus. Üüriturul väljakutsed kasvavad.
Saue Smart ärihoonele omistati LEED Silver sertifikaat, mis kinnitab hoone vastavust rahvusvahelistele keskkonnasäästlike ehitiste standarditele.
TOP
  • 15.10.25, 09:57
Hoonearendajate TOP | Võitja käive ja kasum tegid võimsa hüppe
LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat ja partner Pirkka-Marja Põldvere.
Uudised
  • 20.10.25, 10:48
Vastulause: Broneerimisleping ei ole tühine paber – ärge eksitage ostjaid vastupidisega!
Viimastel aastatel on artikli autori praktikas nii esimese kui teise astme kohtud lihtkirjaliku broneerimislepingu kehtivust eeltoodule tuginedes korduvalt kinnitanud. Vastupidiseid näiteid ei ole!
Värske kvartal laiub Bekkeri sadama juures.
Uudised
  • 17.10.25, 11:16
Galerii: Scandium avas Marati kvartali
Vaata, kes kõik avamisel olid ja mida nad tegid! Lisaks kvartalis välis- ja sisevaated.
Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar ja Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Martin Karro.
Uudised
  • 13.10.25, 13:30
Kinnisvaraarendaja ja planeerimisameti juht tegid kokkuleppe
3,5 aasta pärast on Tallinnal olemas üldplaneering. Vanalinna arendamise osas leiti koostöökoht. Kivisaar ja Karro avaldasid, milline on nende nägemuses Tallinn aastal 2035.
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 15.10.25, 06:45
Korterelamute ehituslubade arv jätkab kidural kursil
Kõnekad graafikud näitavad ehituslubade arvu absoluutset ja suhtelist dünaamikat viimase 5 aasta lõikes
Broneerimisleping võib olla ka tühine paber
Uudised
  • 14.10.25, 10:23
Broneerimisleping võib olla ka tühine paber
  • ST
Sisuturundus
  • 10.10.25, 17:12
Everaus Kinnisvara pakub investoritele 10% tootlusega võlakirju

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele