Autor: Piret Reiljan • 17. detsember 2019

Kodulaenud on Eestis kallid, kuid pangajuhid intresside langust ei näe

Kodu ostmisel tuleb Eestis vaatamata olematule euriborile maksta umbes 2,5protsendilist laenuintressi, samas kui euroala keskmine kodulaenuintress on oluliselt madalam.
Autor: Indrek Susi

Kuigi mujal Euroopas on kodulaenuintressid märgatavalt, kohati isegi kordades väiksemad kui Eestis ja Baltikumis, ei näe pangajuhid märkimisväärseks intresside langetamiseks siin põhjust ja võimalust.

Ainsana ujus pangaliidu ümarlaual toimunud arutelul pisut vastuvoolu Bigbanki juht Martin Länts, kes tõi välja, et laenuintresse hoiab üleval vähene konkurents siinsel pangandusturul. Läntsi sõnul oli näiteks septembris välja antud kodulaenude intress Eestis 2,61, euroalal keskmiselt 1,47 ja Soomes koguni vaid 0,75 protsenti.

Luminor Grupi juhi Erkki Raasukese sõnul on aga praegusega sarnasel heal ajal tehtud ajalooliselt kõige suuremaid rumalusi laenusid andes ja võttes, mistõttu võib tema sõnul pidada pigem õnnistuseks, et Eestis on Euroopa keskmisest kõrgemad laenuintressid.

Samas oli Raasukesel paar mõtet, kuidas kodulaenuga seotud kulu võiks klientidele siiski väiksem või vähemalt paindlikum olla. Ta tõi välja, et Eesti pankade eluaseme finantseerimise toode on selles väga rumal, et fikseerib intressimarginaali 20–30 aastaks ehk kogu laenu ajaks.

Teine küsimus, mille Raasuke tõstatas, on see, miks peab iga kinnisvaratehingu vormistama notaris. Sama küsimuse on ammu tõstatanud ka Äripäev. Raasukese sõnul ei näe ta põhjust, miks pank ise ei võiks praegust notarite tööd kinnisvaratehingute vormistamise osas ära teha. Loe pikemalt Äripäevast!

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474