Autor: kinnisvarauudised.ee • 10. jaanuar 2020

Omanike Keskliit: üüriseaduse muudatused ei lahenda puuküürnike probleemi

Eesti Omanike Keskliidu hinnangul on Justiitsministeeriumi väljatöötatud võlaõigusseaduse üürisätete muudatused väga oodatud ja elavdavad üüriturgu. Puuküürnike küsimus jääb keskliidu pettumuseks siiski lahendamata.

EOKL esimees, notar Priidu Pärna
Autor: Andres Haabu

Liidu esimehe Priidu Pärna sõnul on pärast aastaid ümarlaudu ja arutelusid jõutud eelnõuni, mis arvestab üüriturul 20 aasta jooksul toimunud muudatusi ja lisab üürisuhtesse lepinguvabadust ehk võimalust osapooltel asju asjaolusid arvestades kokku leppida. „Oluline on lepptrahvide esmakordne kokkuleppimise lubamine üürisuhtes, kui üürnik ei pea kinni kokkulepetest, samatu avaramad võimalused üürilepingut lõpetada pikaajaliste võlgnevuste korral. Justiitsministeerium on siin leidnud üürnikke ja üürileandjate huve arvestavad tasakaalukad lahedused,“ kinnitab Pärna.

Loe lisaks
Eelnõu loob võimaluse paindlikumaks ja stabiilsemaks üürituruks

Omanike pettumus on siiski selles, et eelnõu ei tegele puuküürnike küsimuse lahendamisega, millest tulenevalt 2013.a üldse üüriseadusandluse muudatused päevakorda tõusid. Kui üürnik ei lahku lepingu lõppemise või ülesütlemise tõttu eluruumist, siis tuleb jätkuvalt valduse vabastamiseks alustada pikka kohtuteed.

Priidu Pärna sõnul ootavad omanikud ja üürileandjad, et eelnõu ka selle üüriturgu piirava probleemi lahendaks ja pakuks lihtsamaid võimalusi pahatahtlikust üürnikust vabanemiseks kohtutäituri abil. Võimalik oleks kohtumenetluses lihtsama erimenetluse loomine, menetlustähtaegade kehtestamine või kuulutada omavalitsuse üürikomisjoni otsus väljatõstmise asjus koheselt täidetavaks. „Eelnõu mõnes mõttes isegi muudab omaniku õigusi selles vallas ahtamateks – nimelt ei oleks korteri ostnud isikul õigust enam varasemat üürilepingut üles öelda, kui ta vajab ostetud korterit endale elamiseks,“ lisab Pärna.

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806