1 juuni 2018

Mida tasub tähele panna väravate ja piirdeaia valikul?

Maja esmamulje määrab fassaad koos hoonet ümbritseva piirdeaia ja väravaga, seetõttu tasub pöörata aiaehitamisele sama suurt tähelepanu kui kõigele muule majaehitamisega seonduvale. Parim lahendus on ühtaegu turvaline, kuid ka disaini mõttes silmailu pakkuv, annab nõu Eesti staažikaima väravate ja piirete valmistaja ning paigaldaja Alderman 4 Trading OÜ juht Toomas Sild.

Kadaka tee – läbipaistev sepisvärav ja privaatsust on vastandid, aga kui katta värava tagakülg veekindla vineeriga, siis on mõlemad eesmärgid täidetud.  

Sageli kipuvad inimesed oma tulevast kodu planeerides lükkama valiku teisejärguliseks, kuid tegelikkuses oleks mõistlik mõelda aialahendus välja juba projekteerimisjärgus. Samuti võib tulla oluliselt soodsam paigaldada püsiv aed juba majaehitamise käigus, aga mitte kulutada raha rendipiiretele. Väravad ja piirdeaed on eramu juures olulise praktilise väärtusega elemendid, mis aga võiksid pakkuda oma kauni disainiga ka rohkemat silmarõõmu.

Merihobu liugvärav – lainekujuliselt paigutatud odaotsad viitavad mere lähedusele  

Ajatud sepisaiad valmivad käsitööna

Eesti inimesed armastavad ajatu disainiga sepiseid. Enamasti eelistatakse lihtsamate sepiselementidega aedu, rõdupiirdeid ja väravaid: valitakse täislatist või torust disain, millele lisatakse mõned pisemad kaunid sepised või üks suur külluslik rosett keskel. Täislatt ehk varbmaterjal on sisuliselt eluaegne aialahendus, kuid kallimas hinnaklassis. Soodsamalt saab kätte toruaia, mis on õhem. Kuna aga toru on seest tühi ning sinna võib hakata kogunema kondensioonivesi, on sellise aia eluiga tunduvalt lühem. Sageli lisatakse latt- või toruaia varbadele ka teravaid odaotsi. Need on küll heaks kaitseks üle aia ronijate eest, kuid peab olema ettevaatlik: liiga madala aia teravad otsad võivad kujutada ohtu komistavale või kukkuvale inimesele. Seega soovitame panna teravaid otsikuid ainult kõrgematele aedadele. Kui juba omanäolise piirdeaia ja värava tellimiseks läks, oleks mõistlik aiameistrilt küsida kohe nendega kokkusobivad sepistatud amplikandureid ja õuevalgustite hoidikuid. Sepisaeda on kõige lihtsam tellida olemasoleva kataloogi järgi, aga muidugi saab ka mõelda välja oma kombinatsioone. Ainsaks piiravaks asjaoluks on iseenese kujutlusvõime. Kui elemendid ja disain on põhimõtteliselt otsustatud, siis Aldermanis detailselt joonist ei tehta, vaid detailide valmimisel pannakse need töölaual kokku ning küsitakse enne lõplikku lahendust kliendilt arvamust elementide täpseks asetuseks. Nii tellijale kui tegijale on see kõige põnevam etapp, sest tulevast aeda silme ees nähes tulevad tihtipeale uued ideed ja huvitavad mõtted, mida kõike saab ka kohe järele proovida. Sepisaed võib olla lihtsalt rist- või põiklattidest, mustriline või laineline, õhulisem või tugevam. Sepiste värvimise juures on oluline kasutada spetsiaalseid tugevaid värve, mis on iseparaneva pinnatäitega, kaotades kriimud ja täkked ajapikku. Nõrgem värv kipub hakkama kooruma ning nõuab pidevalt hoolt.

Hea konstruktsiooni ja mootoriga autovärav kestab aastakümneid

Mootoriga autoväravate osas on võimalus valida kahe süsteemi vahel: liugvärav, mil avanedes liigub väravatiib küljele, ning tiibadena sisse- või väljapoole avanevad väravalehed. Värava raami täite materjaliks võib olla nii toru, sepis, puit kui ka kergpaneel. Hea spetsialist ehitab olenemata materjalist tugeval karkassil värava, mis kestab aastakümneid. Liugvärava puhul on väga oluline, et värava tugipostamendid oleksid betoneeritud maa sisse ning värav peaks jooksma spetsiaalsel metalltalal. Ei ole hea, kui värava rullikud on kinnitatud otse betoonile, mitte terasest tugikonstruktsioonile, sest betoon võib vastavalt temperatuurile hakata „mängima” ehk kerkima, vajuma ja mõranema. Värav liigub rullikutel, mida saab osta masstoodanguna või kasutada näiteks Aldermani disainitud ja käsitööna tehtud rullikuid, millele antakse ettevõtte poolt 10-aastane garantii. Oluline on, et rullikute laagrid oleksid igalt poolt tolmu eest kaitstud, vastasel juhul võib värava eluiga jääda lühikeseks.

Tiibväravate valikul on oluline arvestada värava nii-öelda purjepinnaga: mida suurem on purjepind, seda võimsamat mootorit on vaja. Kõik mootoriga väravad saab panna tööle nii puldiga, koodiga kui ka võtmega. Ohuvilkurid on elektriliselt käivate väravate puhul mitte küll kohustuslikud, kuid rangelt soovitatavad. Sageli ei oska inimesed mõelda, et hind on toodete puhul vaid jäämäe veepealne osa ning selle järgi ei saa ostuotsust teha. Odav hind tuleb alati mingite teiste ja pikemas perspektiivis väga oluliste omaduste arvelt naagu võimsus, vastupidavus, kasutusmugavus ja ekspluatatsioonikulu. Nii võib juhtuda, et soetatakse aladimensioneeritud või sobimatu mootoriga väravalahendus, mis rasketes ilmaoludes, näiteks tugeva tuule või paksu lumega ei suuda toimida, töötab võimete piiril ja kulub seetõttu kiiresti. Lisaks sellele, et valitud automaatika peab olema piisava võimsusvaruga, on oluline ka materjal: võimaluse korral hoiduge plastkorpusega ja plastreduktoriga ajamitest. Tõenäoliselt vajate te oma väravaid enamaks kui mõneks aastaks ning soovite seda kasutada ka 10+ aasta pärast.

Niittyranta - kerge languse puhul võib aia paigaldada astmeliselt, järsu languse puhul on otstarbekas valmistada aed järgides maapinna profiili  

Aldermanist

Alderman on valmistanud ligi 25 aasta jooksul enam kui 1000 ainulaadset tiib-, jalg- ja liugväravat nii eramutele, korterelamutele kui ka tööstusobjektidele. Ettevõtte missioon on klientide mugavuse, turvalisuse ja rahulolu tagamine aedade, väravate, garaažiuste ja automaatika valdkonnas. Missiooni edukamaks täitmiseks rakendati oma valdkonnas esimesena Eestis alates 2002. aastast ISO 9001:2000 kvaliteedijuhtmise põhimõtted. Aldermani toodangust enamik jaguneb Eesti ja Soome turgude vahel.

St. Barbara hotell – sepiselemendid ja -kaared lisavad väärikust igale väravale  
Jaga lugu:
Seotud lood
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806