1. juuli 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hea eksvang ja halb pastor

Tänases Äripäevas ilmunud artikkel usumeeste ärist musta tööjõuga on üks uskumatu lugu. Teised ajakirjanikud küsisid enne artikli ilmumist minult korduvalt, kas ma olen ikka kindel, et täna avaldatu peab paika.

Selliseid kahtlusi tekitab tavapäratu vastasseis. Tänase loo pahad kangelased on inimesed, kelle suhtes on ühiskonnas eelarvamus, et nad teevad head. Raske on uskuda, et usuorganisatsiooni juhid kasutavad ära raskustesse sattunud inimesi, et nad nendega manipuleerivad, neile valetavad ja neid petavad.

Artikli kannatanuteks on inimesed, kellest vähemalt osa on ise kunagi tekitanud kaaskodanikele halba. Nad on pidanud olema vangis.

Kui seame ühele poole endise vangi ja teisele poole jutlusi pidava pastori, siis kaldume uskuma, et pastor räägib tõtt ja endine vang valetab. Selline on eelarvamus.

Tänane artikkel ei tugine aga eelarvamustele. Olen kindel, et seekord räägivad õigust endised kurjategijad ja tõde üritavad väänata mittetulundusühingut juhtivad usutegelased. Artiklit tehes üritasime erinevate võtetega kontrollida, kas sotsiaalmaja elanikud võivad üritada meiega manipuleerida. Ajakirjanik Kadri Jakobson intervjueeris kokku viit sotsiaalmaja elanikku. Tegemist oli mitme erineva ja eri ajal tehtud intervjuuga, me esitasime neile hiljem täpsustavaid küsimusi erinevate faktide kohta ja kontrollisime neid fakte kolmandatest allikatest.

Intervjueeritavate jutt kattus väga palju. Nad rääkisid üksteisest sõltumata aasta või kaks tagasi toimunud juhtumite detailidest, mis loo seisukohast ei olnud esmatähtsad, kuid nende detailide kohta küsides oli võimalik kontrollida, kas intervjueeritav võib valetada. Avaldasime info, mille õigsuses oleme kindlad. Avaldamata jäid süüdistused, mille suhtes meil polnud täit kindlust.

Ka sotsiaalmaja juhi Taavi Käskiga suhtles ajakirjanik mitu korda. Käski jutus ilmnes mitmeid vasturääkivusi, mida ta oli hiljem sunnitud korrigeerima vastavalt meie infole.

Võimalik, et artikli ilmumise järel üritatakse teema summutamiseks näidata sotsiaalmaja elanikke ebausaldusväärsete ja kättemaksuhimulistena.

Teema on ebamugav sotsiaalministeeriumile. Samuti justiitsministeeriumile. Kindlasti on teema ebamugav kirikule. Võimalik, et ka Tallinna ja Haapsalu linnajuhtidele ning ettevõtjatele, kes musta tööjõudu kasutasid. Loodan, et see juhtum aga ei sumbu. Lisaks maksudest hoidumisele ja ebaausale konkurentsile ehitusfirmade vahel tekitab tänane lugu ka küsimuse, kui hea ehituskvaliteediga on need hooned, kus musta tööjõudu on kasutatud.

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474