15. detsember 2015
Jaga lugu:

Maaklerite kutsetunnistusest. Jälle

Heli Lehtsaar-Karma  

Detsembri alguses selgus, kellest saab aasta maakler 2015. Eesti Kinnisvaramaaklerite Kojale esitatud neljast kandidaadist kaks on ka kinnisvaramaakleri kutsetunnistuse omanikud. Kas peaks küsima, miks vaid kaks või hoopis rõõmustama, et pooled kandidaatidestomavad kutsetunnistust?

Arvestades, et Eestis on kinnisvaramaaklereid umbes 2800 ja neist kutselisi vaid 187, siis on konkursil asjad igati hästi. Ma olen kaugel sellest, et nõuda praegu parima maakleri konkursi kandidaatide sekka vaid kutsetunnistuse omanikke. Samas võiks taas tõstatada küsimuse, miks ei võiks olla kinnisvaramaakleri kutsetunnistuse omamine seadusega nõutud, nii nagu see on näiteks kinnisvara hindajate puhul.

14 aastaga 187 kutsetunnistust

Kutse taotlemiseks tuleb teha eksam, kuhu pääsemise eelduseks on vähemalt keskharidus ja vähemalt kaheaastane töökogemus kinnisvaramaaklerina. Esimene maaklerite kutseeksam toimus 2001. aastal ja praeguseks on välja antud 187 kutsetunnistust. Taotlejaid on olnud rohkem, kuid kõik ei ole eksamit suutnud sooritada. Tekib küsimus, kas nad oma tööd suudavad edukalt teha, nt orienteeruda valdkonda

reguleerivates õigusaktides? Ma ei oska sellele küsimusele vastata.

Teeme selle asja lõpuks ära

Ammu on räägitud vajadusest parandada maaklerteenuse taset. Sel aastal Äripäeva tellimusel korraldatud küsitluses arvasid 2147 vastajast 82%, et maaklerteenus vajaks täiendavat reguleerimist ja maaklerina tegutsemiseks oleks vaja omada vastavat kutsetunnistust. Kohustuslik kutsetunnistus eraldaks terad sõkaldest, kuna kutseeksam pole kergete killast ja mütsiga lööma minejad seda ära ei tee. Aeg on küps seadusemuudatuseks, mis teeb maakleritele kutsetunnistuse omamise kohustuslikuks.

Artikkel ilmus Kinnisvara erilehes novembris 2015.

Autor: Heli Lehtsaar-Karma, kinnisvara toimetaja

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva.kiisler@aripaev.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhituse ja kinnisvara konverentside korraldajaTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Kristi Kool
Kristi KoolKinnisvarauudised.ee toimetajaTel: 53 003 098kristi.kool@aripaev.ee
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806rivo.habakuk@aripaev.ee