• 03.04.18, 08:51
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eramuehitajailt võidakse küsida lisatagatist

Ehitushinna kiire kasv muudab eramuehituse eluasemelaenuga rahastamise pankadele riskantseks ning tuua täiendava omafinatseeringu või lisatagatise nõude, kirjutab Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Igor Habal ettevõtte blogis.
Igor Habal
  • Igor Habal
  • Foto: Äripäev
Lahtiseletatult tähendab see, et inimene, kes soovib näiteks eramu ehitamiseks laenu võtta, peab arvestama, et ehitushind võib võrreldes laenulepingu sõlmimise ajaga olulisel määral suureneda, mistõttu võib pank ehituse käigus soovida täiendavat omafinantseeringut või nõuda lisatagatist. Seda peamiselt põhjusel, et hoone eelduslik valmimisjärgne turuväärtus kujuneb ehitustegevuse kogumaksumusest madalamaks.
Olukorras, kus laenuvõtjail ei ole võimalusi panga seatud lisanõudeid täita, on oht, et ehitustegevus võib venida pikemaks või tekib olukord, kus on mõistlikum ehitatav elamu maha müüa. Alternatiiviks on laenusumma suurendamine tagatise väärtuse suhtes, ent see on pangale täiendavaks riskiks ning pigem erandiks kui reegliks. Finantsraskustest tingitud pikem ehitustegevus toob kliendi jaoks enamasti kaasa ehitatava varaga seotud eksperthinnangute arvu kasvu, mis on omakorda täiendav väljaminek.
Seda enam peaksid inimesed praeguses olukorras enne laenulepingu sõlmimist pöörama tähelepanu oma finantsvõimekusele, võttes arvesse ka tulevikus tekkivaid võimalikke riske. Samamoodi näevad praegu olukorda pangad, mis juba laenutaotluse eel uurivad kliendi finantsvõimekuse kohta, samuti seda, millised võimalikud riskid võivad tekkida lisatagatiste ja ehituse käigus tekkivate muude probleemide lahendamisel.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Kokkuvõttes on tõenäoline, et ehitushindade kasv venitab praeguse ehitusprotsessi pikemaks, ent läbimõeldud tegevuse korral on võimalik ebameeldivaid üllatusi vältida.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 13:46
Oluline seadusemuudatus: tulekahjuhäire teate automaatne edastamine Häirekeskusesse lõpetatakse
Häirekeskusesse automaatselt jõudvatest tulekahjuteadetest on enam kui 90 protsenti valehäired. See koormab ebamõistlikult palju meie päästjate ressurssi. Samal ajal võib kellegi elu või vara päriselt olla ohus. Riigil on alates sügisest plaan kaotada väga paljudelt objektidelt ära automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamise. See puudutab muu hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi.

Viimased uudised

Uudised
  • 13.06.25, 16:00
Tallinn jagab korteriühisutele varjumiskohtade rajamiseks raha
Uudised
  • 13.06.25, 14:47
Everaus pani nurgakivi Eesti suurimale kontaktivabale miniladude hoonele
Uudised
  • 13.06.25, 10:28
2 GALERIID: Endover võttis Volta HUBilt sarikapärja maha
Vaata esinduslikke galeriisid, mis toimus, toimub ja mis sinna kõik tuleb!
Uudised
  • 13.06.25, 09:36
Tallinn peab taas linnaruumifestivali
Uudised
  • 13.06.25, 08:45
Rahulolu koduga oleneb nii vanusest, haridusest kui piirkonnast
Uudised
  • 13.06.25, 08:00
Algis Liblik: investoreid täna aja tikutulega taga
TOP
  • 13.06.25, 05:30
Kinnisvarahalduse ja korrashoiu palgamaksjad said pigeritta
Esikolmikus saadud töötasu käib teistest kaarega üle. Ent Ka üldiselt on töötasud väärikad. Vaata - millist palka küll kellegi juures maksti!
Uudised
  • 12.06.25, 14:19
Riigiarhitekt pani paika 4 esimest fookust

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele