Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

- Koplipere ärilaod valmivad septembris 2025. Foto: MillerHawk
Koplipere ärilao arenduse puhul kasutas MillerHawk LCA-d mitte ainult LEED-sertifikaadi nõude täitmiseks, vaid selleks, et teha teadlikke valikuid materjalide osas ja vähendada projekti keskkonnajalajälge. Analüüsiga tuvastati suurimad mõjupunktid ja võeti kasutusele konkreetsed muudatused – ehitusettevõtte NOBE projektimeeskonna eestvedamisel vahetati konstruktsioonides kasutatav teras 99% ulatuses taaskasutatud materjali vastu.
Roheline ei pea olema kallim
„Sageli arvatakse, et keskkonnasõbralikumad lahendused tähendavad paratamatult lisakulusid, aga meie kogemus näitab vastupidist,“ ütles arendusettevõtte MillerHawk esindaja Marko Kull. „Terasemuutus tõi kaasa märgatava jalajälje vähenemise, ent hoone kogumaksumus jäi samaks. Sellised valikud loovad väärtust nii meile kui tulevastele kasutajatele.“

- Koplipere ärilao CO₂ jalajälg võrdluses 16 Põhjamaa laohoonega. Allikas: One-Click LCA andmebaas.
Pärast muudatusi vähenes hoone süsiniku jalajälg 415 kg CO2/m² pealt 320 kg CO2/m²-le. Võrdluses 16 Põhjamaade laohoonega liikus projekt “D” klassist “C” klassi ning jäi alla piirkondlikku keskmist taset (358 kg CO2/m²). Kontekstina tasub arvestada, et LCA arvutuse on teinud uuemad ja eeskujulikumad arendused, mis tõstab valimi taset.
Roheline tekitab investori huvi
Kliimamõju vähendamine ei ole ainult eetiline valik – see on ka strateegiline otsus, mis suurendab hoone atraktiivsust rahastajate ja investorite silmis. ESG kriteeriumid muutuvad finantseerimise eelduseks nii pankade kui institutsionaalsete investorite puhul. Madalama süsiniku jalajäljega hoone võib saada parematel tingimustel rahastuse või olla eelistatud üüriklientide seas. „Investeeringu seisukohalt ei ole küsimus enam selles, kas arvestada keskkonnamõjudega, vaid kui targalt ja varakult seda tehakse,“ lisas Kull.
Õigeaegsus määrab tulemuse
LCA tõeline väärtus tuleb esile siis, kui see tehakse õigeaegselt. „Antud projekti puhul ei saanud me enam muuta betoonisegusid, kuna lepingud tarnijatega olid juba sõlmitud. Kui analüüs oleks tellitud varem, oleksime saanud kaaluda ka betooni ja teiste suuremahuliste materjalide säästlikumaid alternatiive,“ selgitas Kull.
Järgmistes Millerhawki arendustes plaanitakse LCA läbi viia juba varajases projekteerimisfaasis, et saavutada maksimaalne mõju. Eesmärk on kaaluda põhjalikult erinevaid materjalivalikuid – näiteks madalama jalajäljega betooni või innovaatilisi isolatsioonilahendusi.
2028 toob kohustuse – proaktiivsemad tegutsevad juba täna
Alates 2028. aastast muutub LCA kohustuslikuks kõigile uutele üle 1000 m2 hoonetele ehitusloa taotlemisel. Samal ajal kehtestatakse ka konkreetsed süsinikupiirmäärad. Kuid proaktiivsemad arendajad ja investorid ei oota seadusandlust, vaid kasutavad LCA võimalusi juba täna, et maandada riske, optimeerida projekte ja tõsta vara väärtust.
Koplipere näide tõestab, et elutsükli analüüs ei ole pelgalt regulatiivne kohustus – see on sisuline juhtimisvahend, mis aitab langetada paremaid otsuseid, parandada hoone konkurentsivõimet ja luua pikaajalist väärtust.
Usaldusväärseid ja standarditele vastavaid tulemusi pakub Greenmetrix OÜ, kelle LCA arvutused tuginevad Euroopa Liidu Level(s) raamistikule või Eesti metoodikale.
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.