29. juuni 2007

CIA tõi päevavalgele oma kurikuulsad juveelid

USA luurearhiivid näitavad Ameerika salateenistuse külma sõja aegset brutaalsust ning tekitavad küsimusi terrorisõjas kasutada võidavate taktikate suhtes.

USA Luure Keskagentuuri (CIA) direktor Michael Hayden saatis sel teisipäeval 702-leheküljelise arhiividokumentide kogu avalikustamise eel alluvatele kirja, kirjutas Postimees.

Luurejuht rõhutas, et selle sammuga kinnitab salaamet, et tal on ameerika rahvaga, kelle huve ta kaitseb, "sotsiaalne leping", mis näeb aeg-ajalt ette luuretegevuse komplektsete protsesside kohta info andmist.

Ning osa protsessidest, mida kirjeldatakse neis CIA kõnepruugis "perekonna juveelideks" kutsutud dokumentides, mis käsitlevad perioodi alates 1950. aastate lõpust kuni 1970. aastate alguseni, näitavad superriigi salateenistust kohati erakordselt jõhkra ja paranoilise organisatsioonina, mis kasutas sageli USA seadustega keelatud võtteid.

Külma sõja haripunktis luurati ameeriklaste endi järel, avati neile vaenlaste (Nõukogude Liit ja Hiina Rahvavabariik) juurest saadetud kirju, plaaniti ja korraldati ridamisi salaoperatsioone välisriikides ning kasutati nende käigus tabatute murdmiseks julmi piinamismeetodeid.

1950. ja 1960. aastatel, president Dwight Eisenhoweri ja John Kennedy ametiajal pidas USA luure lubatuks Valge Maja teadmisel välisriikide liidritele atentaatide ja nende kukutamiseks operatsioonide korraldamist.

Arhiividest selgub, et salaoperatsioone toimus Ladina-Ameerikas, Aafrikas ning Kariibi mere riikides. Kõige kurikuulsam neist oli ehk president Kennedy ametiajal koostatud plaan mõrvata maffiafiguuride abil revolutsioonilise Kuuba liider Fidel Castro, kelle toitu püüti mürki sokutada.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474