Kartellikahtlus ERGO ja Ifi pea kohal

Kindlustusmaaklerite liit kaebas
konkurentsiametisse Eesti suured kindlustusseltsid ERGO ja If Eesti Kindlustuse,
kahtlustades neid kartellikokkuleppes ühel ajal liikluskindlustuse
vahendustasusid järsult kärpida.

"Liidul tekkis selline kahtlus, kuna üle 10 aasta on kehtinud liikluskindlustuse vahendustasud vahemikus 10-15 protsenti, kuid nüüd mõnenädalase vahega on esitanud kaks turu suurimat kindlustusseltsi ettepaneku maakleritasude alandamiseks ühtsele viiele protsendile," sõnas Eesti Kindlustusmaaklerite Liidu juhatuse esimees Mart Mere eile. Ta lisas, et kindlustusseltsid tegid kõik kokkulepped ühepoolselt ilma lepingupartneritega läbi rääkimata.

Paar nädalat tagasi oma vahendustasusid vähendanud ERGO Kindlustusele on praegu järele tulemas suurkonkurent If Eesti Kindlustus.

Et välja selgitada, kas siin on konkurendid omavahel ühte heitnud või mitte, pidaski Mere ainuvõimalikuks konkurentsiameti poole pöördumist. "Kui selline tegevus on kindlustusseltside poolt kooskõlastatud, siis võib olla tegemist konkurentsi kahjustava kokkuleppega," selgitas Mere.

ERGO Kindlustust tabavad kartellikahtlused üllatusena. "Eesti Kindlustusmaaklerite Liidu kahtlustused ERGO ja Ifi kartellikokkuleppes on alusetud," ütles ERGO Kindlustuse juhatuse liige Sergei Vahnitski. Ta lisas, et ERGO võttis otsuse vastu iseseisvalt ja teavitas sellest maaklereid ja konkurente. "Olen üllatunud, et selline mõte üldse tekkis, et tegemist on kartelliga," kommenteeris Vahnitski maaklerite liidu avaldust. "ERGO on rääkinud oma sammudest, kuid kedagi tagant õhutanud me pole." Vahnitski kinnitusel tuli ka see neile üllatusena, et If samuti maakleritasude alandamisega kaasa läks.

Tasude alandamist põhjendas Vahnitski sellega, et maaklerite vahendustasud liikluskindlustuse eest olid põhjendamatult suured võrreldes seltsi oma müügivõrgu kuludega. "Iga selts teeb otsuseid, lähtudes oma ärihuvidest ja turuolukorrast," lisas Vahnitski.

If Eesti Kindlustusest ei õnnestunud Äripäeval eile teemale kommentaari saada.

Eesti ühe juhtiva kindlustusmaakleri IIZI juhi Risto Rossari sõnul on uus kehtestatud hind naeruväärne.

"See on ebamõistlik ja repressiivne," sõnas Rossar, keda ERGO Kindlustuse haamer juba tabanud oli ja kes seetõttu ERGO liikluskindlustust ka paar viimast nädalat müünud ei ole. Kehtestatud määraga peab Rossar seda lihtsalt võimatuks, sest turul keskmiselt alla 1000kroonise liikluskindlustuse juures tuleks maakleritel kõik vajalikud protseduurid 50 krooniga ära teha.

Kuigi võimalikust kartellikokkuleppest Rossar pikalt rääkida ei soovinud, pidas ta If Eesti Kindlustuse astumist ERGO jälgedes kahtlaseks märgiks. "Kui faktidele otsa vaadata, siis midagi kummalist siin on," nendib Rossar.

Konkurentsiameti peadirektori Märt Otsa sõnul ootab juhtumit põhjalik analüüs. "Kui on selline käitumine, siis tuleb seda asja uurida," ütles Ots eile ja lisas, et avaldus on juba menetluses. Mingit seisukohta konkurentsiametil juhtunu osas siiski veel ei olnud. "Esmapilgul ei oska ma tõesti midagi öelda, sest kui rääkida kartellikokkuleppest, mis on kriminaalasi, ei saa seda ühe lausega kommenteerida," teatas Ots.

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised