• 06.08.08, 13:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

S P: Euroopa kinnisvaraturgu ootab pikk ja raske langus

Euroopa eluasemeturul liiguvad hinnad jätkuvalt allapoole. Reitinguagentuuri Standar Poor’s hinnangul on oodata veel pikka ja rasket langust.
Viimase kaheksa aastaga on Euroopa eluasemeturg läbi teinud korraliku hinnatõusu. Paljudes riikides on hinnad kahekordseks kasvanud, enim kerkisid hinnad Hispaanias, Prantsusmaal, Ühendkuningriigis, Iirimaal ja Rootsis, kirjutas e24.se.
Nüüd aga on tuuled teiselt poolt puhuma hakanud ja hinnad langevad. Ühendkuningriigis on hinnad möödunud aasta augusti tipptasemelt kukkunud 9%, Iirimaal aga 2007. aasta jaanuari kõrgperioodiga võrreldes 12%. Hispaanias langesid käesoleva aasta esimeses kvartalis mullu sama perioodiga võrreldes hinnad 24%.
Allamäge minek jätkub spetsialistide hinnangul veel mitu kvartalit. Sellele aitavad kaasa kõrgemad intressimäärad, pankade karmimad nõuded ja inimeste ostujõu langemine.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Standard Poor’s ennustab oma viimases prognoosis, et Euroopa eluasemeturg saab veel pikalt vatti näha. Kõige hullem on olukord riikides, kus hind enne ka enim tõusis ja kus seetõttu on palju suure laenukoormusega majapidamisi. Langust ennustatakse ka Prantsusmaale, kus hinnad on küll tõusnud, kuid laenukoormus ülemäära suur ei ole.
Suurbritannias on prognoosi kohaselt oodata kokku 25% langust, mis tähendab, et 14% laenuvõtjatest ehk 1,7 miljonit inimest peavad tagasi maksma kodulaenu, mis ületab nende kodu väärtust. Kui pere sellises olukorras kodu müüma on sunnitud, muutub olukord nende jaoks väga raskeks.
Reitinguagentuuri peaanalüütik Jean-Michel Six märkis, et langus on võrreldav 1990ndatel toimunuga, tõdedes, et praegune langus on siiski järsem ja tuleb inimestele ilmselt raskem kui toona.
Hispaanias toob hinnalangus kaasa töötuse kasvu ehitussektoris ning väiksema majanduskasvu. Iirimaal kukuvad hinnad S P hinnangul kogu selle aasta vältel, jõudes aasta lõpuks kõrgperioodist 20% madalamale tasemele.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.11.25, 13:30
Kestlikkus kui investeering: kuidas Neutra ja LÄVI tõstavad Eesti arenduse standardeid
„Neutra jaoks on jätkusuutlik kinnisvaraarendus olnud algusest peale põhimõtteline väärtus, mitte lihtsalt turutrend,“ tunnistab Neutra Grupi juht Kenneth Karpov. Seepärast lähtub Neutra kinnisvara arendades rahvusvaheliselt tunnustatud BREEAM-i ja LEED-i sertifikatsioonide nõuetest, et nende uute hoonete keskkonnamõju, energiakasutust ja sisekeskkonna kvaliteet vastaks kaasaja nõuetele.

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 28.11.25, 10:08
Parmeti uued väljakutsed: aina keerukamad fassaadiprojektid ja targemad lahendused
2
Uudised
  • 05.12.25, 10:31
2 galeriid: Scandium pani Mustamäe megaarenduse 15-miljonilisele hoonele nurgakivi
Vaata, mis seal toimus ja mis sinna tuleb!
3
Uudised
  • 05.12.25, 11:33
Efteni juht tegi ülevaate kõige riskantsematest võlakirjadest. "Võlakirjainvestor peabki ainult riskidele keskenduma"
Vaata, mis on ohukoht aastal 2026
4
Suur lugu
  • 03.12.25, 14:11
Paisuvas ülepakkumises eluasemeturul hinnad tõusevad? Pilt kisub vastupidi järsult
Erkki Raasuke kinnisvaraarendajate suure tootlusega võlakirjadest: “Kui keegi tahab Vene ruletti mängida või lihtsalt vaadata tikuga, kas paagis on bensiini, siis andke tuld.” Eesti turul on veel üks tõsine pitser.
5
Uudised
  • 05.12.25, 11:27
Kriisiuuringute keskuse juht kritiseerib aeglast varjendite ehitust: me elame nagu Monacos
6
Uudised
  • 05.12.25, 12:38
Ülemistest hakkab kujunema eraldi linnaosa

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele