10. juuni 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ehitus: kortermajas saab kasutusloa lihtsamalt

Mais jõustunud Ehitusseaduse muudatus võimaldab korterelamus ehitusele kasutusloa saada enamiku kaasomanike nõusolekul, aga ehitamiseks on vaja nüüd kõigi nõusolekut.

"Käisime tõrksa korteriomanikuga kaks ja pool aastat kohtus ja tulemus oli sisuliselt null - tema sai raha, ülejäänud korteriomanikud õiguse pööning välja ehitada," seletas Tallinnas Koidula 2 renoveeritud puumaja korteriühistu esimees Arvo Eller. Et kaasomanikest korteriomanikud kõik peale ühe olid ehitusega nõus, pidas Eller viimase käitumist väljapressimiseks - himustati ju üht pööningukorterit.

Ehitusloa saab vaid elanikTulemusena said elanikud pööningukorteritesse sisse kolida alles viimastel jõuludel. Ühistu esimees oli ühtlasi töid teinud ehitusfirma Megarex OÜ juht. "Sain endale korteri teisele korrusele. Teadsin, et lähen sinna elama," seletas Eller. Praegu ootab pööningu kasutusloa saamine puuduva sprinklersüsteemi taga.

"Kui enne võis iga inimene kortermajas ehitustöid teha, siis nüüd peab algataja olema majaelanik," selgitas Tartu Linna Arhitektuuri ja Ehitusosakonna Järelevalveteenistuse juhataja Andres Aint.

Alates 1. maist jõustunud Ehitusseaduse muudatuse põhjal peab ehitusloa taotleja olema majaelanik, kel selja taga enamik kaasomanikke. Ehitusluba ise jõustub alles kõigi elanike täielikul kirjalikul nõusolekul.

Protesti ehituse eel ja ajal

Kasutusloa saab juba enamike kaasomanike nõusolekul. Seega ei saa üks korter hakata juba teadaolevat objekti ühtäkki blokeerima. "Inimesel olgu pretensioonid siis, kui on ehitusaeg," ütles ta.

Seega on nüüd ehitusloa taotlemine raskem, kasutusloa saamine kergem. Enne sai kasutusloa vaid kõigi kaasomanike nõusolekul. Lisaks ei pea enam saama igalt kaasomanikult eraldi paberil nõusolekut, vaid võib kõigi allkirjad ühele lehele kokku koguda.

Tallinna Linnavalitsuse Ehituskontrolli osakonna juhtaja Elvis Tõnisson tõdes, et sellest uuendusest kasutuslubade taotlemine suurenenud ei ole. Suurimaks veaks kasutuslubade alal pidas Tõnisson tõsiasja, et sageli seda ei taotletagi, mis aga omakorda võib viia trahvini.

Lisaks venitavad kasutusloa saamist taotleja puudulikud dokumendid.

Ehitusloa rakendamine raskem, kasutusloa saamine lihtsam

Enne:*Eramu kasutusluba kaks korda odavam

*ehitusloa saamiseks ei pea olema elamus elanik*ehitusloa saamiseks olgu enamiku kaasomanike nõusolek ja see jõustub kohe*kasutusluba saab taotleda ja jõustada selle 100% kaasomanike nõusolekulNüüd:

*ehitusloa saamiseks peab nüüd olema elamus elanik*ehitusloa saamiseks olgu enamiku kaasomanike nõusolek*ehitusluba jõustub, kui nõus on 100% kaasomanikest*kasutusluba saab taotleda ja jõustada selle enamiku kaasomanike nõusolekul*trahv*Kasutusloata pinnal elavat eraisikut võib karistada kuni 18 000 krooniga.*Juriidilisi isikuid kuni 500 000 krooniga.Hind:

Kuidas saada ehitusluba ja kasutusluba

*taotle kaasomanike nõusolekut*lase teha eskiisprojekt*taotle omavalitsuse nõusolek*taotle omavalitsusest projekteerimistingimused*lase teha arhitektuurne eelprojekt*taotle omavalitsusest ehitusluba, kehtib vaid kaasomanike 100% nõusolekul*lase teha ehitusprojekt*ehituse algusest teavita kolme päeva jooksul omavalitsust*taotle kasutusluba

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474