19. märts 2011

Viis riiki alustasid sõda Liibüas 

Eile õhtul otsustasid USA, Euroopa ja Araabia maade juhid Pariisis alustada sõjaväelist tegevust Liibüa tsiviilelanikkonna kaitseks, vahendab Helsingin Sanomat agentuuridest pärit teateid.

Saksa liidukantsler Angela Merkel kinnitas BBC-le, et Saksamaa rünnakutes ei osale. Itaalia peaminister Silvio Berlusconi märkis, et Itaalia osaleb vaid tugipunktide pakkumisega. USA ametivõimud teatasid, et nende sõjalaevad ja lennukid on tegevuseks valmis. Kanada peaminister Stephen Harperi sõnul osaleb riik õhurünnakutes. Suurbritannia peaminister kinnitab, et riigi väed tegutsevad Liibüa õhuruumis. „See on vajalik, seaduslik ja õige,“ ütles Cameron.

USA ja Suurbritannia on Vahemerel olevatelt alustelt tulistanud paarikümmend sihtmärki Liibüas. Prantsusmaa kaitseministeeriumi teatel riigi õhujõud tulistanud Liibüa soomusmasinaid. Operatsioonist võtavad osa USA, Prantsusmaa, Suurbritannia, Kanada ja Itaalia.

Õhtul enne kümmet kuuldi pealinna Tripoli lähedalt võimsaid plahvatusi, mille kohta USA kaitseministeerium teatas, et rünnati õhutõrjepunkte.

Liitunud riigid on lubanud õhurünnakud lõpetada, kui Gaddafi lõpetab sõjategevuse.

„Gaddafi võib halvimat vältida, et tegutseb kohe ja ilma reservatsioonideta liidu nõudmiste kohaselt,“ ütles Prantsusmaa peaminister Nicolas Sarkozy.

Saksamaa, Venemaa ja Poola ei lähe rünnakutega kaasa, Poola on siiski valmis pakkuma hoolduseks tuge. Türgi on sõjategevuse vastu.

Mässuliste sõnul jätkasid Gaddafi jõud eile nende valduses oleva Misrata linna ründamist, linna tulistati mitu tundi raskerelvadest.

Mõni minut enne kella 12 öösel andis Liibüa juht Muammar Gaddafi lühikese telefoniteadaande Liibüa televisioonis. Gaddafi teatel on Vahemerest ja Põhja-Aafrikast saanud võitlustanner ja piirkonna riigid on ohus, aga liibüalased astuvad välismaisele agressorile vastu.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474