„Kuna meie oleme suurtarbijad, siis tõusis meil elektri hind juba eelmise aasta aprillis kui turg läks suurtarbijatele lahti. Seega oleme meie selle kõrge hinnaga juba harjunud,“ rääkis Einstein lisades, et nüüd lisandub veel ülekandetasude tõus.
Kunda Nordic Tsement on käesolevaks aastaks valinud fikseeritud hinnaga lepingu. „Vabaturul on elektri ostmiseks mitmeid võimalusi, kas panna hind terveks aastaks lukku või osta osa swot-turult, kus elektri hind kõigub,“ selgitas Einstein. „Fikseeritud hinna probleem on see, et ühel hetkel teed otsuse, kuid see hind mõjub terve aasta peale. Seda on kõige lihtsam teha, kuid jällegi suur risk.“
Mis järgmisel aastal saab, seda Einstein veel öelda ei oska ja lisab, et praegu just hakati lepinguga tegelema.
Ettevõttele on Einsteini sõnul oluline see, et saaks eelarve teha ja klientidele hinna öelda. „Kui me tsementi müüme, siis ei saa me panna hinda kõikuma elektri hinnast. Müügilepingud tehakse reeglina aastaks ning ei saa minna kliendi käest raha juurde küsima, kui meie kulud elektrile tõusevad,“ põhjendas juht.
Teine variant oleks tema sõnul hoida kõik lahtisena, sest fikseeritud hind sisaldab elektrimüüjate unistusi ja pole tegelik hind. „Me siin juba teist aastat harjutame seda mängu,“ rääkis Einstein.
Elektri koguhinnast moodustab energia hind Einsteini sõnul vaid ühe osa ja ülekandetasud teise osa. Ainsat ohtu näebki ta just kõrgetes ülekandetasudes. „Elektri hind peabki turul olema ja seda riik mõjutada ei saa. Riik saab aga mõjutada ülekande tasusid, tariife ja makse. Eesti tahab teha suuri investeeringuid, et arendada ja tarnekindlust parandada, kuid suurtarbijad kardavad, et sellesse pannakse liiga palju raha,“ lausus ta.
Möödunud aasta 1. aprillist astus avatud elektriturule üle 200 Eesti elektrienergia suurtarbija. 2013. aastal ootab sama tee kõiki Eesti elektritarbijaid. Majandusministeeriumi hinnangul kallineb elekter turu avanedes tavatarbijale umbes viiendiku võrra.
Autor: Haldusuudised.ee