24. juuni 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Coface: Hiina firmad maksmises ebakindlad

Maksekäitumise paranemise väljavaated püsivad ebakindlad 74% Hiina firmade jaoks, tutvustas Coface rohkem kui 1000 firma küsitlemise tulemusi 2010. oktoobrist detsembrini.

Selle uuringu eesmärgiks oli mõista paremini Hiina firmade riigisisest maksekäitumist. Hiina võtab järkjärgult omaks krediitimüügi rahvusvahelisi standardeid, mis levivad üha enam konkurentsis püsimiseks, ent ka Hiina klientide rahakäibe probleemide tõttu. Üldine tendents on firmade maksekäitumise paranemise suunas, ent neile julgustavatele arengutele vaatamata eeldavad Hiina firmad maksetega seotud olukorra halvenemist lühiajalises perspektiivis.

• Hiina: majanduskasv püsib dünaamilisena, ent aeglustub 2011

Coface’i korraldatud Hiina firmade maksekäitumise uuring tõstab esile nende suurepärase vastupanuvõime majanduskriisile tänu järsule krediidivõimaluste kasutamise kasvule, jüaani stabiliseerumisele (kuni juunini 2010) ja majanduse elavdamise laiaulatuslikele meetmetele. Sellele vaatamata peaks majanduskasv kõrge inflatsiooni ja majanduspoliitikate pingestumise kontekstis pisut aeglustuma alates 2011. aastast (2011. aasta majanduskasvuks prognoositakse 8,8% 2010. aasta 10,3%-ga võrreldes), ent püsima siiski kõrgena teiste arengumaade majanduskasvuga võrreldes.

Majanduspoliitikate pingestumisel ja Hiina majandusliku kasvu mudeli sügavatel muutustel on mikromajanduslikud tagajärjed. Järgmised muutused mõjutavad esimesena madala lisandväärtusega sektoreid nagu tekstiilmaterjalid, jalatsid, mänguasjad. Loobudes püüdest elavdada majandust maksude alandamisega soovib riigivõim liikuda kallimate ja kvaliteetsemate toodete ja teenuste pakkumisele, palgatõusule ja jüaani väärtuse tõusule. Oodata on pankrottide arvu kasvu madala lisandväärtusega majandussektorites.

• Firmad on nüüd ambitsioonikamad koduturu vallutamisel

Viimase kahe aastaga on järsult kasvanud Hiina firmade peamiseks finantseerimisallikaks olev krediitimüük (+23%). Ja peaaegu 88% Coface’i küsitletud Hiina firmadest kasutas krediiditehinguid 2010. aastal. Selline areng on seletatav Hiina valitsuse rakendatavate erinevate programmidega, mis hõlmavad ergutusmeetmeid majanduse elavdamiseks koos maksude alandamisega.

53% firmadest pakub konkurentsis püsimiseks ja turuosa võitmiseks oma klientidele krediitiostmise võimalust ning 25% neist on sunnitud seda tegema klientide rahakäibe probleemide tõttu. Pange tähele, et see kategooria hõlmas enne kriisi vaid 8% firmadest.

• Üha vähem ja vähem ebatüüpiline maksekäitumine Hiinas

Alates 2008. aastast on Hiina firmad kogenud märkimisväärset paranemist kodumaiste ostjate maksekäitumises. 2008. aastal teatasid peaaegu kõik küsitletud firmad hilinenud maksetest. Nende osakaal on sellest ajast vähenenud 26% võrra.

Firmad teatasid hilinenud maksete arvu vähenemisest, ent vähenenud on ka maksetähtaja ületamise päevade arv: ainult 6,2% maksetest hilines üle 120 päeva (13,2% aastal 2009) ja 2/3 maksti ära kuni 60-päevase perioodi jooksul.

Maksete hilinemist põhjustab peamiselt klientide finantsolukord, keda mõjutavad konkurents, välistele ressurssidele juurdepääsu puudumine ja üha enam toormaterjalide hind.

Erinevat tüüpi Hiina firmade seas peetakse erafirmasid kõige riskantsemaks seoses maksetega, ent seda stabiilsel tasemel, samal ajal kui risk näib kasvavat riiklike firmade puhul, mis on sarnaselt erafirmadega suurtes võlgades ja pankrotiseaduse meelevallas.

“Hiina on nüüdseks jõudnud “rahvusvaheliste standardite” tasemele seoses firmadevahelise krediitimüügi ja krediidiperioodidega. Hiina firmade maksekäitumine ei ole paranemisest hoolimata eeskujulik, kuigi firmad on varustatud samade abivahenditega nagu firmad mujal – krediidijuhtimine ja krediidikindlustus, millest viimane näitab järsku kasvu Hiinas,” kommenteeris Coface’i riskikindlustuse valdkonna asedirektor Thierry Graffin.

• Ebakindlad paranemisväljavaated

Julgustavatele globaalsetele tendentsidele vaatamata ei prognoosi küsitletud Hiina firmad märgatavat maksekäitumise paranemist lühiajalises perspektiivis. 41,4% firmadest oletab, et selliseks paranemiseks võib kuluda üle 3 aasta ja 33% firmadest ei usu, et olukord kunagi paraneb.

Selline pessimism on seletatav murega, mida põhjustab loobumine majanduse elavdamisest maksude alandamisega. See on nii küsitletud firmadest 37% puhul. On ka muid hirme. 31% firmadest väidab end muretsevat krediidivõimaluste kahanemise pärast, sellal kui 23% firmadest peab suurimaks ohuks jüaani väärtuse kasvu. Lõpuks võivad mitmes majandussektoris piirata suutlikkust Foxconni ja Hondat mõjutanud sotsiaalsetele liikumistele järgnevad palgatõusud.

 "2010 oli tänu majanduskasvule ja majanduspoliitika toetusele Hiina firmadele väga soodne aasta. Ent 2011. aastal avaldavad firmadele mõju mitmed negatiivsed tegurid: eelarvestiimulitest loobumine, piiratud ja kallim krediit, jüaani väärtuse kasvu kiirenemine, inflatsioon ja tarnehindade kasv ning üle kõige intensiivne surve palku tõsta. Kui keskpikka perspektiivi silmas pidades on need mõjud teretulnud, kuna soodustavad Hiina majanduskasvu tarbimist toetades, siis lühiajalises perspektiivis võivad kõige nõrgemad firmad sattuda raskustesse,” märkis Coface’i Aasia piirkonnale spetsialiseerunud ökonomist Constance Boublil. 

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474