• 04.12.11, 10:01
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Parbusepäeva kolmas aastapäev

Tallinna linnaametniku Ivo Parbuse kinnipidamisest saab 4. detsembril kolm aastat.
Ehkki korruptsioonivastase parbusepäevana pole 4. detsember käibele läinud, on peale seda rida kõrgeid linnaametnikke pidanud pistiseasjade pärast ametist lahkuma.
See oli kolme aasta tagune detsembrikuu alguse neljapäev, kui kaitsepolitsei töötajad astusid Tallinna linnavalitsuse majas Parbuse kabinetti. Tollal Tallinna abilinnapea Taavi Aasa nõunikuna töötanud Parbuse tegemisi oli juba mõnda aega jälgitud ning kui kunagine Tallinna kesklinna vanema asetäitja, ärimees Toivo Susi ulatas Parbusele rahapaki, asusid korruptsiooni juurijad tegevusse.
Parbusele esitati kahtlustus korduvas pistise võtmises detailplaneeringu käigus tekkivate probleemide lahendamise eest. Kokku küündis summa ligi miljoni kroonini.
Läbiotsimise melus õnnestus Parbusel aga naisele helistada: „Vii raha kohe korterist ära! Peidupaigast ja sahtlist, vii kohe ära!“
Kui läbiotsijad Parbuste koju jõudsid, polnudki rahast enam jälgegi. Küll rääkis prokurör Kadri Väling hiljem, et korterist leiti Merko Ehituse tollase juhatuse liikme Tõnu Kortsu poolt Parbusele kingitud 25 000 kroonine kinkekaart.
Kaks päeva peale kinnipidamist, andis Harju maakohus loa võtta abilinnapea nõunik kuni pooleks aastaks vahi alla. Parbusel tuli see aeg ka täis istuda. 
Kuid Keskerakond ei jätnud enda liiget tööta, 8. septembril 2009.a asus Parbus tööle kesklinna linnaosa avalike suhete nõunikuna. Seal töötab ta siiani.Selle aasta alul jõudis kriminaalasi lõpuks kohtusse, süüdistusmaterjale on kokku 15 köidet. Eeluurimisel kuulati üle 42 tunnistajat.
Süüdistuse kohaselt võttis Parbus pistist nii raha kui kinkekaartidena endale kui ka Keskerakonna ajalehti välja andnud sihtasutusele Jüri Vilmsi Sihtkapital.
Eesti Ekspressi eelmine peatoimetaja Priit Hõbemägi käis Parbuse vahistamise järel välja idee, et 4. detsembrit võiks hakata tähistama korruptsioonivastase parbusepäevana. See oleks päev, mil inimesed võiksid kaitsepolitseile oma pistisekogemustest tõtt rääkida ilma tagajärgi kartmata.
Peale Parbust sattus kopo haardesse veel mitmeid linnaametnikke.
Koos Parbusega on kohtu all korteritehingutega tuntuks saanud Elmar Sepp, keda süüdistatakse, et ta SA Jüri Vilmsi Sihtkapital juhatuse liikmena kihutas Parbust korduvalt pistist võtma ja aitas sellele kaasa.
Mullu septembris peeti kinni Vello Lõugas, endine transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja. Teda kahtlustatakse korduvas pistise võtmises. Veidi aega hiljem sai pistise võtmises kahtlustuse transpordiameti liiklusteenistuse juhina töötanud Mati Songissepp.
Tänavu jaanuaris pidas kapo kinni munitsipaalpolitsei tollase juhi Kaimo Järviku. Aprillis mõistis Harju maakohus Järviku süüdi korduvas pistise võtmises kohtutäitur Priit Lantinilt, keda munitsipaalpolitsei eelistas tasumata jäänud trahvide sissenõudjana. Pistiseks saadud summa oli 9500 eurot.
Järjekordne linnaametnik peeti kinni suvel, kui linnaplaneerimise ameti juhataja Toomas Õispuu sai kahtlustuse hipodroomi ala detailplaneeringu menetlemise korraldamise eest pistise võtmises. Kahtlustuse kohaselt sai ta laenuna 10 000 eurot ja selle andis praeguseks endine vandeadvokaat Viktor Kaasik. Mõlemad mehed mõisteti Harju maakohtus kokkuleppemenetluses süüdi.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 09.05.25, 13:27
Kas tead, mis on sinu kinnisvara väärtus tegelikult?
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?

Hetkel kuum

Arendamine on pikk ja vaevarikas töö.
Uudised
  • 07.05.25, 06:30
4 eksperti: uusarendustes nõutakse enim just neid eluasemeid
Siin on mõtteainet üksjagu. Liiati muutjaid on üsna mitu.
ELUM Kinnisvara partner ja juhatuse liige Kristi Djomin on olukorra suhtes kiretult asjalik.
Uudised
  • 09.05.25, 06:45
Elukondlik üüriäri on vaid visionääridele ja vapratele
Mahapudenenud sektoris peitub tulus potentsiaal
Esimesed mereäärsed korterid valmisid nüüd kevadel.
Uudised
  • 07.05.25, 08:00
GALERII: Scandiumi Marienholm võtab kuju
Vaata põnevaid vaateid! Arenduse I etapist on müüdud üle poole.
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
Uudised
  • 06.05.25, 06:45
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing osutab üürituru kurvale vastuolule.
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
Uuendusprojekt järgib väliselt paljuski hoone algset ilmet (Visuaal: BOA Arhitektid; arhitektid: Anto Savi, Margus Soonets, Arvi Hiir).
Uudised
  • 09.05.25, 10:44
LHV pensionifonid pidas Marati maja sarikapidu
Vaata galeriid!
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Olukorda, kus elektrijuhtmed ligunevad vees, ei tohiks tekkida mitte kunagi mitte üheski hoones.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.05.25, 13:27
Kas tead, mis on sinu kinnisvara väärtus tegelikult?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele