• 21.05.12, 13:51
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tallinn saab tagastatud maja lõpuks libaomanikult kätte

Pärast 20 aastat kestnud kohtuvaidlusi läheb Saksamaa ümberasujale tagastatud maja aadressil Toompuisetee 13 taas Tallinna linna valdusse.
«See on väga hea pretsedent,» ütles Tallinna linnapea Edgar Savisaar ajalehes Pealinn aastatepikkuse võitluse kohta tagastatud maja libaomanikuga. Kommenteerides kohtuvõitu maja kättesaamiseks lisas Savisaar, et rahandusministeerium küsis Saksamaale ümberasujate andmeid sealt, kust neid ei pidanudki saama.
«Enne oli kogu aeg suhtumine, et ega me Saksamaalt mingeid andmeid kätte ei saa ja teeme nii nagu heaks arvame,» ütles Savisaar. «Rahandusministeerium otsis andmeid valedest kohtadest ehk sealt, kust oli teada, et midagi teada ei saa, kusjuures enne nende kirjade saatmist käidi nõu küsimas Saksa saatkonnast. Toompuiestee 13 lahendusest lähtudes tuleks ilmselt iga üksikut juhtumit väga põhjalikult kontrollida.»
Ehkki juba 2001. aastal jõustus ringkonnakohtu otsus, millega tunnistati Toompuiestee 13 tagastamine ebaseaduslikuks, maja valdaja vara Tallinna linnale vabatahtlikult üle ei andnud. Sama aasta septembris alustas linn tsiviilvaidlust enda omandiõiguse kaitseks. Protsess venis peatamiste ja edasilükkamiste tõttu. Nüüd on kohaliku omavalitsuse kasuks langetatud kohtuotsus jõustunud, sest riigikogu ei võtnud omaniku kaebust menetlusse.
Põhimõtteliselt lõppes Toompuiestee 13 elanike ligi 20-aastane kohtusaaga sundüürnike võiduga, kuid kohtusaaga oli elanikele äärmiselt kurnav ning vajutas sügava jälje ka nende isiklikule elule.
«Ei ole olemas diagnoosi, et keegi haigestus või suri omandireformi või sundüürnikuks olemisse. Ikka on põhjuseks süda, neerud või muu tervisehäire,» kommenteeris Toompuiestee 13 elanud ja ligi kaks aastakümmet sundüürnikuna kohtuteed käinud Valdo Aren.
«Võitlusse ebaõiglusega on läinud terve elu – tervis, perekond, töö, sõbrad. See kurnab kõiki ja kõike,» lisas Aren, kes oli kohtumaratoni alguses vaid 25-aastane.
Toompuiestee 13 kaheksa korteriga kivimaja tagastati 1995. aastal n-ö õigusjärgsele omanikule. Tagastatud vara omaniku esindajad kinnitasid kõigis kohtuinstantsides, et ta ei ole ümberasuja ega ole mingit kompensatsiooni saanud.
Saksamaa arhiividest leitud dokumendid näitasid, et Toompuiestee 13 endine omanik kinnitab lausa toimiku esimesel leheküljel, et on ümberasuja Eestimaalt Revalist ja taotleb Saksa riigilt kompensatsiooni. Teistest dokumentidest selgub, et ta on ka kompensatsiooni saanud, selle vastu võtnud, sellega nõustunud ja seda ka oma allkirjaga kinnitanud.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 12.02.25, 17:56
Targad ettevõtted kasvavad koos ehk miks üha enam ettevõtteid eelistab asukohana ärilinnakut
Tänapäeva ärikinnisvara maailmas otsivad ettevõtted enamat kui lihtsalt büroopinda. Suurimad edulood sünnivad seal, kus töökeskkond toetab kasvu, innovatsiooni ja koostööd. Teadus- ja ärilinnak Tehnopol on selle lähenemise ehe näide – siin saavad ettevõtted keskenduda maailma muutvale innovatsioonile.

Enimloetud

1
Uudised
  • 18.02.25, 06:00
Kitsas king: laopindade turul kisub valusaks
SUUR LUGU. Eksperdid vaatavad laopindade turu olukorrale otsa sügavalt ja keerutamata. Nad osutavad ka lahendustele.
2
  • ST
Sisuturundus
  • 12.02.25, 17:56
Targad ettevõtted kasvavad koos ehk miks üha enam ettevõtteid eelistab asukohana ärilinnakut
3
Arvamused
  • 17.02.25, 11:08
Praegu on hea aeg uue büroohoone ehituseks
Vaata, mis hakkab juhtuma üüripindadel
4
Arvamused
  • 17.02.25, 10:19
Tallinnas on remontivajav paneelmaja korter kuumalt nõutud
Investor, hoia silmad lahti - eluasemeturg kuumeneb. Varsti saab üüri tõsta.
5
Uudised
  • 17.02.25, 11:19
Rimi pani 8-miljonilisele kaubanduskeskusele nurgakivi
6
Uudised
  • 17.02.25, 09:59
Everaus pürib Baltikumi suurimaks miniladude väljaüürijaks

Viimased uudised

Uudised
  • 19.02.25, 06:45
Kinnisvara korrashoiu juhtide küsitlus toob esile paradoksi
Ilmekad graafikud annavad hea ülevaate
Uudised
  • 18.02.25, 16:45
Suvine käibemaksutõus lisab Eesti kodulaenuturule hoogu
Uudised
  • 18.02.25, 15:04
Selgus Jõhvi keskväljaku arhitektuurivõistluse võitja
Uudised
  • 18.02.25, 14:22
Maa- ja ruumiameti juht: tundub, et turul on hakanud midagi toimuma
Börsiuudised
  • 18.02.25, 10:30
Baltic Horizon kaotas renditulu viiendiku jagu
Uudised
  • 18.02.25, 10:04
Aastaga kahanes Tallinna korteri keskmine koguhind 3,5%
Vaata graafikult, kuidas aastaga muutus keskmine korterihind igas Tallinna linnaosas
Uudised
  • 18.02.25, 09:51
Oled nõus maksma kodulaenu eest üle 1000 € kuus? Vaata, kui palju tuleb Sul teenida
Uudised
  • 18.02.25, 06:00
Kitsas king: laopindade turul kisub valusaks
SUUR LUGU. Eksperdid vaatavad laopindade turu olukorrale otsa sügavalt ja keerutamata. Nad osutavad ka lahendustele.

Hetkel kuum

Eften Capitali tegevjuht Kristjan Tamla.
Uudised
  • 13.02.25, 06:00
Tamla EfTENi superdiilist: oleme väga uhked
Tamla kommenteerib turuolukorda lähemalt. Ärikinnisvaraturul joonistuvad välja parimad ostukohad
Rahapakke hakatakse tuulutama aina enam.
TOP
  • 12.02.25, 12:12
Arendajate palgaTOP: kasvukoidik annab tunda
Rahad on läinud liikvele
Selgus Tallinna elukondlike arendajate esikolmik
Uudised
  • 12.02.25, 09:39
Selgus Tallinna elukondlike arendajate esikolmik
Väärikas palk annab tiivad.
TOP
  • 14.02.25, 12:25
Kes on kinnisvarahalduse ja korrashoiu parimad palgamaksjad?
Neid on siin pingereas 49, uuri lähemalt. Tausta loovad ausad kommentaarid
Konkurents on tihe, kuid tõhustamine toob tulu.
TOP
  • 12.02.25, 06:15
Kinnisvara korrashoiu 4 kvartali käibemiljonäride TOP
Miljonärideklubis on jäme ots pihus neil, kes tegid käivet kümnetes miljonites eurodes
Seileri kvartali esimesed kortermajad valmivad suveks.
Uudised
  • 14.02.25, 09:53
LVM ja Nordecon edestavad Seileri kvartali graafikut
Büroopindade turg teeb läbi taassünni.
Arvamused
  • 17.02.25, 11:08
Praegu on hea aeg uue büroohoone ehituseks
Vaata, mis hakkab juhtuma üüripindadel
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid
  • ST
Sisuturundus
  • 23.01.25, 12:25
Dubai kinnisvara turg peibutab endiselt investoreid

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele