Autor: Juuli Laanemets • 20. jaanuar 2014

Tervisekontroll jäetakse tavaliselt tegemata

2013 aastal tegi Tööinspektsiooni Lääne osakond 20 ettevõttes õmblustööde ohutuse sihtkontrolli, läbivaks puuduseks oli töötajate tervisekontrolli tegemata jätmine.

Sihtkontrolliga hõlmati tekstiili-, rõiva- ja jalatsitootmise ettevõtted. Kontrolli käigus pöörati tähelepanu sisekliimale; sundasenditele; raskuste käsitsi teisaldamisele; valgustusele, mürale ja tolmule töökeskkonnas ning töövahendite ohutusele.

Tööinspektor Rein Nelise sõnul on õmblustöö eeskätt sundasendis ja sundliigutustega töö, mis võib töötaja tervist kahjustada.  „Terviseriski suurendab halb sisekliima, sealhulgas tõmbetuule esinemine. Õmblustööl esineb ka raskuste käsitsi teisaldamist – materjal (kangarullid), valmistoodangu kastid. Esinenud on mitmeid kutsehaigestumisi õmblejate, nahatöötlejate kui ka jalatsivalmistajatega ning tööõnnetusi õmblusmasinate, trükipresside jm õmblustöödel kasutatavate masinate ja seadmete kasutamisel. Sageli toimuvad õmblustööd kitsastes tingimustes, kus ei ole liikumisteedele rõhku pööratud. Liikumisteedele ladustatakse liikumist takistavaid esemeid. Sagedased on ka valgustuse probleemid õmblejate töökohtadel,“ loetles Nelis probleeme töökohtadel.

Tööohutuse rikkumisi ettevõtetes:

• Peamisteks rikkumisteks olid korraldamata tervisekontrollid; töövahendite nõuetele mittevastamine ning riskianalüüsi tegevuskava puudumine.

• Kuues ettevõttes oli töötajate tervisekontroll korraldamata või tähtaja ületanud. Neljas ettevõttes puudusid töövahenditel kaitsepiirded või –seadised.

• Kolmes ettevõttes oli töökeskkonna riskianalüüsi kirjalik tegevuskava terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks koostamata.

• Mitmetes ettevõtetes puudusid ohutusjuhendid füsioloogilise ohuteguri (sundasendid ja -liigutused), raskuste käsitsi teisaldamise ja töövahendite kohta.

• Tootmises ei kasutatud reguleeritavaid töötoole.

• Ühes ettevõttes risustasid elektrijuhtmed liikumisteid, teises oli põrandakate üles rullunud, kolmandas tee välisukse juures liivatamata ning puudus trepi käsipuu.

Kontrolli käigus anti 49 korral suulisi soovitusi, 56 rikkumist fikseeriti kontrollaktides ning 40 rikkumise kohta vormistati ettekirjutused.

Sel aastal suunab Tööinspektsioon põhirõhu puidu- ja mööblitööstusele, töötamisele ehitusel, libisemisele ja komistamisele, tervisekontrollidele, tööõnnetuste uurimisele ning töö- ja puhkeajast kinnipidamisele.

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806