Autor: Juuli Laanemets • 16. mai 2014

Teemapargis toodab elektrit sõltumatu taastuvenergia lahendus

Taastuvenergia Koda on seisukohal, et Eesti erinevad piirkonnad on võimelised üle minema 100%-liselt taastuvenergiale. Puhta vee teemapark on näide kuidas majandada välisest energiasüsteemist sõltumata.

Puhta vee teemapargis lõppes taastuvenergia seadmete testimine. Sõltumatu taastuvenergia lahenduse testimise tsükkel kestis ligi 8 kuud. Sellel perioodil testiti taastuvenergia elektritootmise tehnilisi süsteeme, päiksepaneele ning elektri väiketuulikut, mis on võimelised aastas tootma ligikaudu 7000 kWh elektrienergiat lokaalsesse elektrivõrku. Kohalik elektrivõrk toimib ilma ühenduspunktita riiklikku elektrivõrku. Selle väljaehitamiseks paigaldati maakaableid kogupikkusega üle 3,5 km. Kohalik elektrivõrk varustab elektriga Puhta vee teemapargi õppekeskust, õpperadade infopunkte, puurkaeve, kolme metsaonni, Meelteaeda, valve- ning looduskaameraid ning muid tulevikus kasutusele võetavad taristuid ning hooneid. Taastuvenergia väikelahenduse video on nähtav SIIN.

„Taastuvenergia tehnoloogia võimaldab toota elektrit ning arendada ettevõtlust ka neis piirkondades, kuhu riikliku elektrivõrgu väljaehitamist ei peeta vajalikuks või maksab see rohkem kui kulub sõltumatu elektrivõrgu väljaarendamisele. Hea on tõdeda, et on Euroopa Liidu toetusmeetmeid, mis selliseid vajalikke ning investeeringumahukaid ettevõtmisi toetavad,“ kommenteeris Puhta vee teemapargi autonoomset energialahendust Eesti Tuuleenergia Assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen.

Taastuvenergia Koja juht Rene Tammist selgitas, et Puhta vee teemapark on esimene suurem piirkond Eestis, kus ollakse täielikult sõltumatu välisest energiasüsteemist – see näitab, et Eesti erinevad piirkonnad on võimelised üle minema 100%-liselt taastuvenergiale. „Autonoomne energiasüsteem annab Puhta vee teemapargile suurema vabaduse ja sõltumatuse ning võimaldab taastuvenergia abil hoida kokku nii  energiale tehtavatelt kulutustelt kui ka hoida keskkonda,“ lisas Tammist.

Lokaalse elektrivõrgu sõltumatut taastuvenergialahenduse rajamist Puhta vee teemaparki rahastas PRIA. Teemapargi rajamisse ja arendamisse on alates 2010. aastast olnud kaasatud vabatahtlikud, äriühingud ning MTÜ Ökokratt.

Puhta vee teemapark on puhta vee temaatikale keskenduv teaduspark, kust saab vastuse küsimustele: kuidas tekib puhas põhjavesi – joogivesi; kuidas sõltub elu puhtast veest ja millest sõltub vee kvaliteet ning saab osa loodusõpperetkedest.

Teemapargi keskus paikneb Metsamõisa talus Järsi külas Tamsalu vallas, ulatudes oma 10 km raadiuses paiknevate tegevuskohtadega Järva-Jaani, Tamsalu ja Väike-Maarja valda ning kahte maakonda: Järva ning Lääne-Viru maakonda.

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806