• 31.03.15, 13:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Suvel algavad Hiiumaal naftaotsingud

Hiiu maavalitsus ja saare omavalitsused on otsustanud, et sel suvel alustatakse uurimistöid Hiiumaa naftasoone leidmiseks.
“Jah, alustame otsinguid kindla eesmärgiga hinnaline maapõuevara ükskord kasutusele võtta,” kinnitas Hiiu maavanem Riho Rahuoja Hiiu Lehele.
Geograafiadoktor Toomas Kokovkin rääkis, et lisaks Vaemla mõisa omaniku Gustav von der Pahleni poolt 1913. aastal tehtud puurimistele, mis esimese maailmasõja puhkemisel pooleli jäid, on veelgi teaduslikke tõestusi, millele tuginedes võib eeldada, et Hiiu saare alla naftat leidub.
“Kaasaegsed uurimismeetodid annavad lootust tõde päevavalgele tuua,” rääkis Kokovkin. “Nimelt on Taani tehnikaülikooli vanemteaduri Ole Anderseni käe all valminud varasematest oluliselt täpsem Maa gravitatsioonikaart, mis aitab tõhustada ka nafta geoluuret. Selle meetodiga abil on naftat leitud üllatavatest kohtadest,” selgitas Kokovkin.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Ühtlasi on vaja selgitada, kuidas suhtuvad naftapuurimisse hiidlased, kes näiteks tuuleparkide vastu on aktiivselt sõna võtnud. Selleks on saareelanike seas kavas aprillikuu jooksul korraldada ulatuslik küsitlus.
Hiiu Lehele ütles Kärdla elanik Reet, et kui nafta kaevandamisel on kasutusel kaasaegsed tehnoloogiad, torne, mis silmapiiri risustaks, enam ei ehitata, ning metsad-marjad jäävad puhtaks, oleks see ju hea mõte.
“Tulevaste põlvede jaoks võiks see olla hea investeering, aga tuleks kehtestada ajaloolised puurimisõigused, nagu on kalameestel ajaloolised püügiõigused,” pakkus teine Kärdla elanik Ilmi.
Otsinguteks on planeeritud neli kuud. Need algavad juba 1. mail 2015 ja hõlmavad kogu Hiiu saart.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele