• 18.05.16, 10:46
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Puit või kivi - majaostja valikud

Kuigi kõlab arvamusi, et üks õige Eesti kodu ehitatakse ikka kivist, koguvad üha enam populaarsust ka puidust eramud ning kortermajad, kirjutab Arco Vara Tartu piirkonna maakler Janika Toots.
Tänapäevane puitmaja tähendab tihti puidust karkassile ehitatud maja.
  • Tänapäevane puitmaja tähendab tihti puidust karkassile ehitatud maja.
  • Foto: internet
Tänapäevased mitmekesised ehitustehnoloogiad võimaldavad eramuehituses kasutada laialdaselt väga erinevaid materjale, kuid tavaliselt koondub koduostja dilemma ühe valiku alla – kas osta puu- või kivimaja? Kui rääkida ehitusfaasis majade soetamisest, siis on otsus sageli seotud maja valmimise kiirusega, sest puitmaja valmib kiiremini kui kivimaja. Kui aga soovitakse osta valmis maja, siis ei ole erilist vahet, kas tegu on kivi- või puitmajaga, oluliseks muutuvad ehituse kvaliteet ning asukoht. Puitmaja valiku puhul tuleks eristada palkmaja ja puitkarkassmaja. Viimane koosneb lisaks puidust karkassile peamiselt kipsplaadist, aurutõkkest, soojustusest, tuuletõkkest ja välisvoodrist. Seega puidu osakaal ei ole tegelikult väga suur. Puitmaja on kergema kaaluga ja seetõttu saab rajada maja vundamendi soodsamalt. Majakarbi püstitusaeg on samuti puitmajal oluliselt kiirem, kuna elektri-, vee- ja muude kommunikatsioonide paigaldamisel tuleb kivimaja ehitusel arvestada lisatöödega kivisse freesimise ja puurimise näol. Analoogseid nüansse on veelgi.
Puit mängib
Puitmajale võivad erinevad seened ja niiskus kiiremini külge hakata kui kivimajale, kuid samas on hoone looduslikum ning hingab paremini. Kõige keerulisem on puitmajade juures ära hoida nagisemist ja seda eriti tugevate tuulte korral. Kõik on kuulnud ütlust „puit mängib”, mis äraseletatult tähendab, et puitmaterjal kas paisub või kahaneb. Seda on hästi tunda just aastaaegade vahetusemisel. Selle tõttu tekivad praod seinte ja lae piirjoonele, aga ka mujale. Kuigi väga palju oleneb ehitusmaterjali ja ehituse kvaliteedist, tunnistavad suur osa puitkarkassmajade omanike, et taoline nagisemine mõnikord häirib. Kivimaja peetakse küll rahva seas tugevamaks ja kindlamaks, aga parim kinnitus väitele, et puitmaja kestab aastasadu, on Eesti linnade vanad puumajad, mida vaatamata vägagi ebapiisavale hooldusele on hulgaliselt säilinud.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Oluline on toimiv kooslus
Tegelikult on nii puit kui kivimajal omad plussid ja miinused, kuid kõige olulisem on, et kooslus töötaks. Elukeskkonna määrab suuresti õigete soojustus- ja siseviimistlusmaterjalide ning korralikult lahendatud kütte- ja ventilatsioonisüsteemi kasutamine. Materjalide ja süsteemide vastastikune säästlik toimimine määrab ka maja hinna, kuigi üldjoontes on kivimajad praegu veel kallimad. Siiski koguvad üha enam populaarsust puitmajad ja linnapildis on seda ka väga hästi näha.
Autor: Janika Toots, Tartu piirkonna maakler

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.11.25, 13:30
Kestlikkus kui investeering: kuidas Neutra ja LÄVI tõstavad Eesti arenduse standardeid
„Neutra jaoks on jätkusuutlik kinnisvaraarendus olnud algusest peale põhimõtteline väärtus, mitte lihtsalt turutrend,“ tunnistab Neutra Grupi juht Kenneth Karpov. Seepärast lähtub Neutra kinnisvara arendades rahvusvaheliselt tunnustatud BREEAM-i ja LEED-i sertifikatsioonide nõuetest, et nende uute hoonete keskkonnamõju, energiakasutust ja sisekeskkonna kvaliteet vastaks kaasaja nõuetele.

Enimloetud

1
Uudised
  • 17.11.25, 12:01
Eluasemeturg ongi muutunud. Teateid “tõehetk uusarenduste turul” tuleb veel. Kontrolli turvarihmu
Eluasemeturg siseneb peatselt uude aastasse: siin on vürtsikaid ja valusaid väljakutseid, ent arendajatele paistab ka üks päästev võti
2
Uudised
  • 14.11.25, 10:02
Galerii: Hepsor rajab ajaloolisele lennuväljale korterelamud
3
Uudised
  • 17.11.25, 12:21
Eestis kerkib spaasid nagu seeni pärast vihma. Tõotatud maa asub aga Lätis
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/spaasid-kerkib-nagu-seeni-parast-vihma-ja-pakkumine-uletab-noudlust-tootatud-maa-asub-aga-latis
4
Uudised
  • 14.11.25, 11:47
Kaspar Oja: laiem pilt näitab juba majanduskasvu aeglustumist
5
  • ST
Sisuturundus
  • 12.11.25, 12:02
Fahle linnaku kolm uut hoonet näitavad, kuhu liigub Eesti ärikinnisvara
6
  • ST
Sisuturundus
  • 05.11.25, 11:13
Endine kohtuhoone jõudis müügiturule ja on valmis uuteks väljakutseteks

Viimased uudised

Uudised
  • 18.11.25, 06:45
Karm konkurents paneb arendajad tsirkust tegema. Kümnest ostjast üks valib uue korteri
Uudised
  • 17.11.25, 14:59
Newsec: Balti kinnisvaraturg jääb 2026. aastani stabiilseks
Uudised
  • 17.11.25, 14:33
Galerii: Pro Kapital müüb Tallinna kalleimat korterit
10 000 eurot ruudust
Uudised
  • 17.11.25, 12:21
Eestis kerkib spaasid nagu seeni pärast vihma. Tõotatud maa asub aga Lätis
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/spaasid-kerkib-nagu-seeni-parast-vihma-ja-pakkumine-uletab-noudlust-tootatud-maa-asub-aga-latis
Uudised
  • 17.11.25, 12:01
Eluasemeturg ongi muutunud. Teateid “tõehetk uusarenduste turul” tuleb veel. Kontrolli turvarihmu
Eluasemeturg siseneb peatselt uude aastasse: siin on vürtsikaid ja valusaid väljakutseid, ent arendajatele paistab ka üks päästev võti
Uudised
  • 17.11.25, 09:54
Nordecon sai Tiskre Kooli sarikate alla
Uudised
  • 17.11.25, 06:45
Ehitustrusti omanikud liigutasid osaluse enda firmadele
Uudised
  • 14.11.25, 11:47
Kaspar Oja: laiem pilt näitab juba majanduskasvu aeglustumist

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele