16. detsember 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Firmadest korteriostjaid enneolematult palju

Näidiskorter Endoveri uusarendusest aadressil Tööstuse 47b, mis on praeguseks leidnud juba ostja.
Autor: Tõnu Tunnel
See võib olla põhjustatud ettevõtjate soovist investeerida uutesse korteritesse nende üürileandmise eesmärgil, selgitas Maa-amet toimunut äsja avaldatud korterituru ülevaates.

Maa-amet lisas, et sellisele käitumisele annab hoogu suureks kärisenud laenumakse ja üürihinna vahe ning madalad intressimäärad.

Eraisikutest ostjate osakaal ulatus 2016 esimesel poolaastal 72,8%ni kõikidest korteriostjatest, mis on mõnevõrra madalam kui eelmise aasta samal perioodil ja ka 2015 II poolaastal (73%). Samas, juriidilistest isikutest ostjate osakaal on viimase 13 aasta kõrgeim ehk 12,8% kõikidest tehingutest. See on 1,7% võrra kõrgem kui eelmise aasta samal perioodil.

Uute korterite esmamüügi osakaal 2016 esimesel poolaastal oli 15,2%, 2015 esimesel poolaastal 12,5% ja teisel poolaastal 14,9%. Sealjuures mediaanhinnad olid uutel korteritel vastavalt 1641 €/m2, 1731€/m2 ja 1673€/m2, mis näitab, et uute korteritega tehakse tehinguid varasemast madalamal hinnatasemel ning see avaldab mõju tehingute koguväärtuse dünaamikale.

Uute korterite tehinguhinna väike langus võib osaliselt olla seotud uute korterite pakkumisega, mis on kriisijärgselt kõrgeim just viimastel perioodidel. Teisalt avaldab mõju uute korterite asukoha struktuur, märkis Maa-amet.

22,5% Tallinnas tehtud korteriomandite tehingutest moodustasid 2016. aasta esimeses pooles esmamüügid. Tallinnas on seejuures oluliselt vähenenud Kesklinna linnaosas tehtud tehingute osakaal ning suurenenud Mustamäe ning Haabersti osatähtsus.

Tehingute arv ja mediaanhind (€/m2) Tallinnas 2016. esimesel poolaastal

Tallinn
Tehingute arv
Mediaanhind (€/m2)
Tehingud uute   korteritega
% Tallinna uutest   korteritest
Uute korterite   %linnaosa tehingutest
Mediaanhind uued   korterid (€/m2)
Haabersti478139113514,9%28,2%1663
Kesklinn635205711412,6%18,0%2369
Kristiine339168910611,7%31,3%2075
Lasnamäe915133119321,4%21,1%1656
Mustamäe754143422124,5%29,3%1612
Nõmme155144680,9%5,2%1901
Pirita911625313,4%34,1%1643
Põhja-Tallinn65015219610,6%14,8%2306
Kokku40171504904100%22,5%1732

Maa-ameti tabelist nähtub, et Tallinnas tehakse kõige rohkem tehinguid uute korteritega Mustamäel (24,5% uute korteri tehingutest). Linnaosasiseselt on näitaja suurim Pirita linnaosas, kus 34,1% tehingutest tehakse uute korteritega. Samas Pirita linnaosa suurem uute korterite maht ei ole tõstnud piirkonna mediaanhinda, kuna esmamüügis olevate korterite hinnatase ei ole järelturu korterite hinnatasemest oluliselt kõrgem. See on seletatav sellega, et Pirita linnaosas on enamik kortermaju ehitatud alles hiljuti, samas kui nt Mustamäel ja Lasnamäel on palju nõukogudeaegseid korterelamuid.

Maa-ameti täismahus ülevaadet, kus on analüüsitud ka uute korterite müüki Harjumaal, Tartus, Pärnus ning mujal, loe siit.

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474