31 jaanuar 2017

Kuidas Tallinna linnasüdant ellu äratada?

Andres Sevtšuk  Foto: Kaubandus.ee

Tallinna tänavakaubanduse elluäratamiseks tuleb luksuspiirkondadesse ehitada kortereid ka tavalistele keskklassi peredele, leiab Harvardi Ülikooli õppejõud ja City Form Labi direktor Andres Sevtšuk.

Sevtšuk soovitab Tallinna Sadama ja Riigi Kinnisvara abil rajada kesklinna ja sadama piirkonda luksuskorterite kõrvale ka sotsiaalkortereid või elukohti keskmise sissetulekuga inimestele, vahendab teemaveeb Kaubandus.ee. „See paneks selle piirkonna reaalselt elama ja tekitaks kohaliku nõudluse ka erinevat sorti kauplustele ning söögikohtadele, mis omakorda tekitaks põhjuse sinna minna ka teised tallinnlastel.“

Sevtšuki sõnul on praegu väga suur oht, et sadamapiirkonda ning Tallinna kavandatavale peatänavale tulevad edaspidi ainult turistid ja rikkad inimesed, sest ehitatakse vaid luksuskortereid. Piirkonna käimasaamiseks ei ole see tema hinnangul hea lahendus.

Sevtšuk ütles, et sotsiaalse spektri laiendamisest kauplustele tulevat lisakäivet on küll raske hinnata, aga muu maailma kogemus on näidanud, et see aitab vakantsi vähendada.

Näiteks New Yorgi Business Improvement District’ides (BID) on kaubanduspindade vakantsus võrreldes BIDi eelse olukorraga kolm korda vähenenud. Teada on ka see, et kui Time Square muudeti täielikult jalakäijate piirkonnaks, kolmekordistus sealsete äripindade väärtus juba esimese aasta jooksul, tõi Sevtšuk näiteid.

BID on ühes kindlas linnapiirkonnas tegutsev ning ühiskassa põhimõttel toimiv kinnisvaraarendajate ja väikeste ettevõtete kooslus võitlemaks suurte kaubanduskeskustega. Näiteks, kui Tallinna südalinnas oleva Narva maantee kinnisvaraarendajad koonduksid BIDi, saaksid nad koguda ja kasutada ühist raha piirkonna turundamiseks, väliruumi panustamiseks ja uute ettevõtete piirkonda meelitamiseks. „Seda on tarvis sellepärast, et jõuda järele kaubanduskeskustele, kus toimub koordineeritud tegevus,“ selgitas Sevtšuk.

Täispikkuses artiklit Andres Sevtšuki soovitustest loe siit.

 

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806