• 14.02.17, 14:50
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Riismaa: üürituru saaks korrastada paari aastaga

Eesti maksuamet on nii efektiivne, et üürituru võiks korrastada väga lühikese ajaga, isegi paari aastaga, leiab Bonava Eesti tegevdirektor Timo Riismaa.
Timo Riismaa
  • Timo Riismaa
  • Foto: erakogu
Varem maksu- ja tolliameti asejuhina töötanud ja praegu Bonavas kortermaju arendav Timo Riismaa rääkis 2016. aasta sügisel toimunud rahvusvahelisel kinnisvarakonverentsil, et Bonava kliendid teistest Euroopa riikidest on uurinud võimalusi ehitada Eestisse üürimaju. Esialgu on suurte välismaiste üürimajade tekke takistuseks nii üürniku poole kaldu olev seadusandlus kui ka eraisikutest üürileandjate kiusatus arveldada sularahas ning oma tulu mitte deklareerida.
ÄRIPÄEVA KINNISVARAKONVERENTS 2017
Vaata kava ja teisi esinejaid siit!
Äripäeva kinnisvarakonverentsil üürituru aruteluringis osalev Timo Riismaa vastab Kinnisvarauudised.ee küsimustele.
Milline on praegu keskmine uue korteri ostja?
Saan rääkida vaid Bonava klientidest. Meie keskmine korteri ostja on tavaline Eesti noor pere, st mõlemad vanemad on palgatöötajad, teenivad keskmist või üle keskmise kuupalka, peres on väikesed lapsed, kui lapsi veel ei ole, neile mõeldakse ja nende tulekuks valmistutakse. Elustiililt on meie keskmine ostja aktiivne inimene, st lisaks aktiivselt kodus aja veetmisele liigutakse palju väljas ja tegeldakse spordiga. Seetõttu on meie klientide jaoks ühtviisi oluline nii korter ise kui ka hooviala ja mänguväljakud ning asum ja asukoht laiemalt. Suur enamus ehk 80-90% meie klientidest ostab korteri eluasemelaenuga ning koduks. Välja üürimiseks või muul eesmärgil investeeringuks ostjaid on vähe.
Kuidas suhtud ostjasse, kes vaatab uut korterit või kinnisvaraarendust üle koos pendlimehega?
Selles, et korteri ostja kaasab ostuprotsessi inimesi, keda ta usaldab ja kelle arvamus on talle oluline, ei ole midagi imelikku. See, et küsitakse nõu ja vanematelt, sõpradelt või tuttavatelt, on väga tavapärane. Uue kodu ostmine on ju üks suurimaid otsuseid inimese elus ning tahetakse kindlasti teha hea ja õige otsus. Pendlimehi, posijaid, nõidu ja muid “eksperte” ei ole me oma klientidega tegeldes kohanud.
Kui palju annab põrandaalust üüriturgu maksusoodustuste või -ähvardustega korrastada?
Ainult maksudega seonduva korrastamisest ilmselt ei piisa, riik peaks lähenema terviklikumalt ning kõrvaldama ka teised takistused läbipaistva ja toimiva üürituru suunas arenemise teelt. Liigselt üürnikku soosiv seadusandlus, üürikorterilt sisendkäibemaksu tagasisaamine ja maksuhalduri võimekuse suurendamine sularahas arveldava eraisikult-eraisikule üürituru ohjeldamisel vajavad kõik ära lahendamist. Need oleksid eeldused, et meie üüriturg korrastuks ning turule siseneksid pensionifondide investeeringud üürikorteritesse ja institutsionaalsed üürioperaatorid.
Ma ei ole vast kõige õigem inimene, kellelt küsida maksuhalduri meetmete kohta sularahas eraisikult-eraisikule üürituru korrastamise kohta. Seda tuleks maksuhalduri enda käest küsida. Üldiselt on aga meie maksuamet väga efektiivne, maksukeskkond ühetaoline ja teiste riikidega võrreldes maksumaksjate üldarv väike. Seega õigete meetmete kasutamisel võiks üürituru korrastumine toimuda väga lühikese ajaga, nii umbes paari aastaga. Oluline on, et valitud meetmed oleksid sellised, mis ei suurenda ebamõistlikul määral üüriturul osalejate ja tervikuna maksumaksjate halduskoormust.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.

Hetkel kuum

Arendamine on pikk ja vaevarikas töö.
Uudised
  • 07.05.25, 06:30
4 eksperti: uusarendustes nõutakse enim just neid eluasemeid
Siin on mõtteainet üksjagu. Liiati muutjaid on üsna mitu.
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing osutab üürituru kurvale vastuolule.
Suur lugu
  • 30.04.25, 06:45
Elukondlik üüriturg on kännu taga kinni - nuta või naera
Eluasemearendus ja -turg söövad endil jalgu alt - ees on pikk ja valuderikas kümnend
Everaus Kinnisvara asutaja ja tegevjuht Janar Muttik tegi tõsised liigutused.
Suur lugu
  • 23.04.25, 14:31
Kinnisvaraarendaja vaatab peeglisse - pilt on karm
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Tallinna linnaplaneerimise abilinnapea Madle Lippus ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets.
Saated
  • 01.05.25, 13:00
Planeeringu menetlemisel jätab omavalitsus seaduse täitmata
Sinna idapoole valglinnastub Tallinn nüüd aina enam.
Uudised
  • 02.05.25, 11:45
Tallinn valgub laiali idasuunas
Tallinna lõuna-, eriti läänesuund muutub elitaarsemaks ja kallimaks
Esimesed mereäärsed korterid valmisid nüüd kevadel.
Uudised
  • 07.05.25, 08:00
GALERII: Scandiumi Marienholm võtab kuju
Vaata põnevaid vaateid! Arenduse I etapist on müüdud üle poole.
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
Uudised
  • 06.05.25, 06:45
Selgus aprilli uute kodude müüjate esikolmik
3D-visuaal Avalon Plaza välisvaatele
  • ST
Sisuturundus
  • 17.04.25, 15:02
LEED-sertifikaat Avalon Plaza elamuarenduses: mis kasu toob see ostjale ja investorile?

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele