14 märts 2017

Mida paksema rahakotiga klient, seda energiat säästvam hoone

Uku Tint  Foto: Raul Mee

Energiasäästlik renoveerimine seab arendajale mitmeid piiranguid, neist suurimaks peab Endover Kinnisvara arendusosakonna juht Uku Tint äriplaanilisi kitsendusi.

Endover Kinnisvara edu võti peitub Tindi sõnul motiveeritud ja innovatsioonilistele lahendustele orienteeritud töötajates, vahendas ajakirjanik Merit Pärnpuu Kinnisvarauudised.ee korraldatud konverentsilt "Säästlik Hoone". Samas tuleb kõik otsused läbi äriplaaniliste kitsenduste prisma läbi kaaluda.

Esimese energiasäästliku renoveerimise kogemusloo rääkis arendusosakonna juht Nõmme residentside näitel, mis valmisid 2012. aasta novembris. Esmalt kaardistati ära kinnisvaraturu vajadused, nagu hinnatase, klientide ootused ja sihtrühmad. Vajadustele vastavalt kujundati toode.

Toote kujundamine on Tindi sõnul väga pikaajaline protsess, kus kõigepealt katsetakse erinevaid võimalusi ja alles siis võetakse vastu otsus, millise tehnoloogia ja arhitektuuriga tasub edasi minna. Tint märkis, et kaardistamisel ei olnud klientide ootused ühesugused. Näiteks Lasnamäel ja Mustamäel on väga hinnatundlikud kliendid, kes ei hooli energiasäästlikkusest, samas kui Tallinna kesklinnas väärtustavad jõukamad inimesed just energiasäästuga hoonet.

Teise kogemusloo rääkis Tint Heina 5 korterelamust, mis on miljööväärtusega projekt. Muinsuskaitseamet ja kultuuriväärtuste amet seadsid seetõttu hoonele omad piirangud ja kitsendused. Energiatõhususe vaatevinklist said esimeseks katsumuseks kultuuriväärtuste ameti nõuetele vastavad aknad. Küttelahendus pidi samuti olema gaasiküte, mis ei ole säästu kohalt kõige parem lahendus.

Raua Residentsi puhul rõhutas Tint klientide ootusi, milleks oli loodussõbralike materjalidega võimalikult autentne hoone. Tehismaterjalid on selliste rekonstrueerimisprojektide puhul täiesti välistatud. „Puidus oli väga palju mädanikku ja lõpptooteni jõudmine võttis väga palju analüüse, et see arhitektuuriliselt ikka ilus välja näeks,“ ütles Tint.

Ka Raua 25 renoveerimisel säilitati täpselt selline ajalooline kuju, nagu hoonel alguses oli. Muinsuskaitse tingimustest üle hüpata ei saa, möönis Tint.

Energiasäästliku hoone renoveerimisel tekkivatest piirangutest tõi Tint veel välja muinsuskaitse ettekirjutused, arhitektuursed ja tehnoloogilised piirangud ja iseärasused, hermeetilisuse probleemistiku vanadel puitmajadel ning tänapäevastele normidele vastavate vahelagede kõrgused.

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806