• 01.07.17, 18:49
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Reformi käigus vaadatakse üle RKASi toimimine

Juba üle kümne aasta väldanud riigi kinnisvarareformi teises etapis analüüsitakse, mida tsentraliseeritud kinnisvara ning seda majandava Riigi Kinnisvara ASiga ette võtta.
Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots.
  • Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots. Foto: Veiko Tõkman
Riik ei ole praegu piisavalt motiveeritud kinnisvaralt säästma, ehkki peaks kasutama vajadustele vastavaid, võimalikult madalate kulude ja tõhusa ruumijaotusega pindu, leidis hiljuti konkurentsiamet. N-ö kurja juur peitub riigile kuuluvas RKASis, mis tegutseb sisulise konkurentsisurveta ja ajab üsna riskivaba äri, vahendas ajakirjanik Märt Belkin Äripäevas.
Amet uuris RKASi tegevust kontoripindade üürimisel riigiasutustele omaalgatuslikult. Pärast selguse saamist kirjutas konkurentsiameti peadirektori Märt Ots rahandus- ja justiitsministrile: "Eeldatakse, et RKAS käitub nagu iga teine ettevõtja, aga tegelikult toimib ta turul teiste pakkujatega võrreldes eelistingimustel. Seejuures täidab rahandusministeerium vastuolulist rolli ühelt poolt riigieelarve kujundajana ning teiselt poolt RKASilt kasumit ootava omanikuõiguste teostajana."
RKAS nõustab ametiasutusi kinnisvara teemal ja tegutseb samas riiklike kontoripindade üürileandjana ning on seetõttu huvitatud ka nende kasutuses hoidmisest. Konkurentsiameti seisukoht on, et RKASile loodud konkurentsieelis tuleb kaotada ning likviidne ja riigifunktsioonide täitmiseks mittevajalik kinnisvara võõrandada. Kui kõik kontoripindade omanikud konkureeriks võrdsetel alustel, hoiaks riigiasutused ühelt poolt üürile kuluvat raha kokku ja teiselt poolt muutuks nende pinnakasutus tõhusamaks.
Teatud juhtudel tegutseb RKAS nn vaheüürniku ehk lepingu haldajana, vahendades riigi tellimusel ehitatud pindu riigiametite kasutusse. Lepingu haldajaks on RKAS peagi valmivas nelja ministeeriumi ühises kaksiktornis, maksu- ja tolliameti majas Ülemistes ja statistikaameti uues majas.
Osa lepinguid on aga sellised, kus riigiasutused on sõlminud üürilepingu erasektorist pärit omanikuga otse – näiteks keskkonnaministeeriumi üürileping Narva maanteel sadama lähistel, politseimaja hoone Pärnu maanteel endises Kalevi vabrikus ja siseministeeriumi IT-keskuse leping Tehnopolis.
Rahandusministeeriumi asekantsler Raigo Uukkivi rääkis, et pinnakasutuse tõhususe saavutamiseks on vajalik RKASi jätkamine riigiasutuse ja erasektori vahendajana ja seda eriti hoonetes, kus on mitmeid riigiasutusi. "See jätaks riigi vakantsuse juhtimise RKASi kohustuseks ning tagaks erasektori omanikule kompetentse lepingupartneri. Sellist soovi on avaldanud ka erasektori arendajad," kommenteeris asekantsler.
Praegu käimas oleva riigireformi tulemusel kolitakse rida riigiasutusi Tallinnast välja ning rajatakse maakonnakeskustesse erinevaid riigifunktsioone koondavad nn riigimajad. Sellega käsikäes jätkub ka kinnisvarareform. RKASi puhul on praegu veel vara öelda, mida täpselt edasi tehakse, kuna töös on mitu analüüsi.
Näiteks vaadeldakse RKASi tegevusvormi, ent ka riigi ja erasektori koostööprojekte. Samuti käib kinnisvara planeerimise, optimeerimise ja eelarvestamise protsessi analüüs. Kui uuringud valmis saavad, esitab rahandusministeerium enda seisukohad valitsusele ning teeb 2018. aasta alguses ettepanekud selle kohta, missuguseid muutusi RKASi teha tuleks.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 20.03.25, 15:07
Kevadkoristus ilma kaoseta: nutikad hoiulahendused, mis kestavad
Kevadkoristuse traditsioon ulatub sajandite taha. Enne moodsaid kütte- ja ventilatsioonisüsteeme oli kevad ainus võimalus puhastada kodu talvel kogunenud tolmust ja tahmast. Paljudes kultuurides sümboliseerib suurpuhastus ka uut algust ja värsket peatükki.

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 11.03.25, 16:06
Kastani Kolmnurk – Tartu kaasaegseim ärihoone
2
  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused
3
Uudised
  • 14.03.25, 06:45
Elukondlikul järelturul hakkab tehingute arv langema
Kodu omamist investeeringuks pidada ei saa, kuna investeering peaks kapitali kasvatama. Küll aga on kodu ostmisel selge säästmise ehk kapitali säilitamise funktsioon.
4
Uudised
  • 28.02.25, 11:48
Kisub karmiks: 1. juulist on eluaseme ost priskelt tuhandeid kallim
Näitlik kalkulatsioon näitab, mis Sind, ostja ja Sind, müüja, ees ootab.
5
Uudised
  • 21.03.25, 12:11
Möödunud aastal kerkisid nii majade kui korterite hinnad 6%
6
Uudised
  • 21.03.25, 12:05
Kaamos: Riia potentsiaal meelitab ligi üha enam Eesti arendajaid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele